Archív autora: Jaroslav Bašta

Prasečí deník N

Tak jsem se po ránu podíval do počítače a musel jsem si nechtě vzpomenout na starý vtip z totáče o principech kádrovácké práce. Trochu souvisí s nadcházejícím 75. výročím Slovenského národního povstání.

Vstanou noví Robinsonové

Se znepokojením jsem zaznamenal podivné počínání Facebooku, který na základě svých algoritmů nebo po elfím udavačském hlášení zamezuje účastníkům sociální sítě přístup na jeden až třicet dnů.

Bude na západní frontě příměří?

Čím více se (zatím hlavně verbálně) vyostřuje situace na Dálném východě a na iránských hranicích, tím méně slyšíme o situaci na Donbasu. Nový ukrajinský prezident V. Zelenskyj po několika úhybných prohlášeních nakonec začal plnit svůj nejdůležitější předvolební slib a začíná…

Konec času slibů

Dlouhá léta ve většině demokratických zemí končily volby velmi těsným výsledkem, ne-li přímo patem – vzpomeňme na parlamentní volby u nás v roce 2006, kdy po stovce mandátů získala pravice i levice a situaci „vyřešili“ až dva přeběhlíci.

Kdy začíná vážná krize?

Odpovědí na tuto otázku mohou být stovky, nicméně historická zkušenost říká, že zlomový moment přichází v okamžiku, kdy erudovaní zastánci a obránci určité politiky či institucí začnou používat argumentaci jejich dlouholetých nesmiřitelných kritiků.

Velká africká válka trvá již dvacet let

Druhého srpna uplynulo rovných dvacet od zahájení největšího, nejdelšího a nejkrvavějšího konfliktu od dob Druhé světové války. Asi by při výčtu označení mělo také zaznít, že nejméně známé války v moderních dějinách. Celkem se v ní postupně angažovalo devět afrických…

O čápech a ruské propagandě

Jednou z velkých obav kritiků, ale také organizátorů Světového poháru v kopané, který právě probíhá v Ruské federaci, byly možné incidenty zahraničních návštěvníků s místními obyvateli, zejména kvůli (údajně) obecně rozšířené ruské homofobii.