Občanská aréna

Zezelenalé Bavorsko

Prognózy se tentokrát naplnily. CSU ztratila oproti minulým volbám skoro čtvrtinu voličů a se zhruba 37 % hlasů „dosáhla“ nejhoršího výsledku za posledních 50 %. Ztratila absolutní většinu a bude odkázána na koaliční spolupráci.

Hrátky senátorských vyžírků

Probírám-li se články a rozbory výsledků senátních voleb a zejména jejich druhého kola, pak většina komentátorů pěje ódu na pojistku demokracie a vyvozuje dalekosáhlé závěry týkající se důležitosti a funkčnosti Senátu.

Oslava ČTK a anarchistický zloprcek

Česká tisková kancelář oficiálně ve čtvrtek 11. října oslavila své důstojně na pražském Žofíně 100. výročí založení. Měl jsme tu čest být pozvaným hostem, stejně jako při minulých oslavách před 20 lety. Tentokrát jsem byl osobním hostem politického redaktora PhDr.…

Národní obrození a průmyslová revoluce

Na obrozeneckých snahách je nejzajímavější to, co následuje. Jaký národ je zformován, jak se dál vyvíjí, v čem začne být jedinečný. Josefa Jungmanna ani loutkáře Matěje Kopeckého nemohlo napadnout, že české země jednou budou nejrozvinutějším regionem rakouského císařství a že…

Nejen Masaryk do každé obce

Souhlasím s nápadem redaktora Lidových novin Petra Zídka (někdy i mainstreamový novinář může mít zajímavý a inspirativní nápad) na obnovu pomníku zakladatelům Československé republiky (Masarykovi a Švehlovi) a na pojmenování ulic po osobnostech spojených se vznikem Československa.

A zatím u nás v českém Kocourkově…

Taky máte v poslední době pocit, že čím větší podržtaška, tím větší funkce? Nemyslím jen u nás, myslím globálně. Kupříkladu jednoho dne bylo potřeba někam odložit vysloužilou francouzskou političku, i dala se jí funkce ředitelky Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Volby vyhrála nespokojenost

Týden po volbách se nese ve znamení rozdělování funkcí a trafik, uzavírání koalic a očerňování politické konkurence. O pořádnou sebereflexi se ale pokusil jen málokdo. Tragicky nízká neúčast a všeobecná znechucenost politikou a politiky se přechází. komu vlastně ještě důvěřujeme?

Žít a nechat žít

Netuším, co se skrývá za značkou „Duhový svět“, ale vím jedno. Nastal čas aby se zvedli dosud příčetní gayové, lesbičky, bisexuálové a jiní jinosexuálové (jichž je, ve srovnání s nepříčetnými aktivisty, pořád ještě většina), aby třískli do stolů a nechali…