Volby ve Švýcarsku vyhrála konzervativní a vlastenecká Lidová strana; Migranti a EU tak mají zase na další roky utrum

BERN | Švýcarská lidová strana (SVP) si v dnešních parlamentních volbách polepšila o 11 křesel. Získala celkem 28 procent hlasů a je vítězem voleb, z 200 křesel v dolní komoře parlamentu (Národní radě) obsadí 65, informovala na základě průběžných projekcí výsledků tisková agentura DPA.

Ilustrační snímek | foto: stalo-se.cz

Ilustrační snímek | foto: stalo-se.czŠvýcarský politický systém však neumožňuje, aby SVP sestavila vládu. Šéf strany Toni Brunner se již vyjádřil, že bude požadovat větší roli ve švýcarské vládě. Chce pro SVP dvě ze sedmi ministerských křesel. O rozdělení ministerstev bude nově zvolený parlament rozhodovat v prosinci.

Další konzervativní, podnikatelsky orientovaná Svobodná demokratická strana (FDP) si v Národní radě polepšila o tři křesla a bude mít 33 poslanců. Společně s SVP se celý parlament posunul vpravo, citovala DPA volebního analytika Clauda Longchamp.SVP zvítězila ve volbách s programem požadujícím omezení azylových práv a udržení odstupu Švýcarska od Evropské unie. Migranti budou v roce 2030 tvořit polovinu populace Švýcarska, varovala SVP v jednom ze svých předvolebních letáků. Voliči považují přistěhovalce za nejnaléhavější politický problém a SVP za nejkompetentnějším stranu, která ho má řešit.

Reklama: