Premiér asi zapomněl

Období devadesátých let bylo především obdobím divoké privatizace. Případ OKD, kde stát přišel o miliardy, rozhodně není jediným.

Kateřina Konečná

Kateřina KonečnáVětšina aktérů privatizačních kauz již z politiky odešla. V případě OKD však tomu tak není. Podle probíhajícího soudu přišel stát zhruba o 5,7 miliardy korun. Tato škoda státu vznikla za vlád Špidly a Grosse a tehdejšího ministra financí Sobotky.

Můžeme jen přemýšlet o tom, zda před soudem figurují všichni, kteří by tam být měli. Doufejme, že se objeví aspoň jako svědci. Současní obvinění se brání, že příslušní ministři tehdejší vlády měli informace o tom, že posudek na prodej OKD nezahrnoval velkou část majetku.Toto může svědčit o jediném: buď pánové podklady nečetli a nestudovali, nebo to vidět nechtěli. Je udivující, že k soudu nejsou předvoláni exministr průmyslu Milan Urban a tehdejší ministr financí a dnešní premiér Bohuslav Sobotka.

Uvidíme, jak dlouhý tento soud, který je zatím v začátcích, bude. Především je třeba se zajímat o to, zda dojde k tomu, co měli lidé ze strany tehdejší vlády i OKD přislíbeno, že budou mít možnost získat byty za zvýhodněnou cenu. Z problémů nájemníků bytů by se rozhodně neměla stát kauza, jež se povleče spoustu let.

Lidé žijí v nevyhovujících bytech a v nejistotě, co s nimi nový majitel udělá. Je smutné, že veřejný příslib nedodrželi ani majitelé, ani česká vláda. A tak nedovolme, aby tento případ upadl v zapomnění a ti, kteří se na něm podíleli, slibovali občanům dál nové vize, které patrně zůstanou stejně v nedohlednu.Zdroj.