Irácká koalice vyzývá premiéra, aby požádal Rusko o pomoc proti IS. Ten mlčí. Je vydírán Američany?

BAGDÁD | Oficiální žádost tlumočili členové koalice premiérovi během setkání, které se uskutečnilo minulý týden. Premiér Hajdar Abadie na ni zatím nereagoval. Informuje TASR na webu Teraz.sk, ale američtí okupanti země ano: Buď budete s IS bojovat po našem boku, nebo jen po ruském.

Hajdar Abádí | foto: ze-sveta.cz

Hajdar Abádí | foto: ze-sveta.czIrácká vládnoucí koalice a vlivné šíitské milice vyzvaly premiéra Hajdara Abádího, aby požádal Rusko o letecké útoky na pozice teroristů z takzvaného Islámského státu (IS), který zaznamenal v Iráku velké územní zisky. Informovala o tom včera agentura Reuters s odvoláním na prohlášení koalice a šíitských milicí.

Dva poslanci iráckého parlamentu uvedli: „Abadí je pod obrovským tlakem ze strany koalice.“ Přičemž dodali, že oficiální žádost tlumočili její členové premiérovi během setkání, které se uskutečnilo minulý týden, avšak ten na ni zatím nereagoval.


Americké vydírání?

Předseda sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil generál Joseph Dunford, který v úterý navštívil Irák, uvedl: „Premiér Abadí i irácký ministr obrany Chálid Ubajdí nás ubezpečili, že Rusko o pomoc nepožádají.“

Abadí se však ještě začátkem října v rozhovoru pro zpravodajskou televizi France 24 vyjádřil, že by útoky ruských vzdušných sil proti Islámskému státu v Iráku přivítal. Takže demokracie po vzoru Američanů, většina něco chce, ale bude po našem. Diktátoři a okupanti.

Reklama: