Jedině Maďarsko dodržuje schengenská a dublinské pravidla

BUDAPEŠŤ | Podle maďarského ministra zahraničních věcí a vnějších ekonomických vztahů Pétra Szijjártó jedině jeho země přistupuje správně k otázce migrantů a ochrany hranic, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Péter Szijjártó | foto: stalo-sec.z

Péter Szijjártó | foto: stalo-sec.z„Jedině Maďarsko dodržuje schengenská a dublinská pravidla, maďarský model funguje. Evropská unie by to měla při hledání řešení tohoto konfliktu zohlednit,“ prohlásil včera v jihomaďarském Békešské Cabela ministr zahraničních věcí a vnějších ekonomických vztahů Péter Szijjártó.

Podle agentury MTI šéf resortu diplomacie, který soukromě navštívil tamní tradiční klobásový festival, zdůraznil, že EU by měla nalézt bleskurychlé řešení na migrační krizi, protože chaos a konflikt se stále více prohlubuje. „Mezi sousedními zeměmi mohou vzniknout stále více hlubší rány,“ řekl Szijjártó.

Podotkl, že je evidentní, že maďarský model funguje, proto pokud Evropa chce životaschopný model, měla by jej použít. Na otázku MTI týkající se vývoje situace, ministr řekl: „Maďarská vláda směrování migrantů pozorně sleduje, a pokud to bude nutné, tak dočasné zábrany vybuduje Maďarsko i na hranicích s Rumunskem.“