Ozónová díra nad Antarktidou se zmenšuje, ale stále je obrovská

PRINCEZNA ALŽBĚTA | Ozónová díra nad Antarktidou během roku mění svou velikost. Obvykle bývá největší v období polární jara kvůli extrémně nízkým teplotám ve stratosféře a návrat slunečního světla aktivuje chlorové radikály, které ničí ozon. Informuji HlavnéSprávy.sk.

Ilustrační foto

Ilustrační fotoV loňském roce Světová meteorologická organizace (WMO) informovala, že detekuje první známky obnovy ozonové vrstvy, zejména díky Montrealského protokolu z roku 1987. Jde o celosvětový zákaz plynů ničících ozónovou vrstvu, hlavně chlorfluoruhlovodíků (CFC), nazývaných také freony. Ty jsou však vždycky ve vzduchu a tak rychle nezaniknou. Pravděpodobně až v roce 2070 se ozonová vrstva obnoví do stavu z roku 1980.

V tomto roce však byla stratosféra chladnější než obvykle, a tak se v říjnu rozšířila ozonová díra na vrchních 28,2 milionů km², což je více než rozloha Kanady a Ruska dohromady. Během 30 dnů měla průměr 26,9 km², což je třetí nejvyšší údaj po letech 2000 a 2006.

„To nám ukazuje, že problém ozónové díry je stále mezi námi a musíme zůstat ostražití. Ale není důvod k zbytečnému poplachu,“ uklidňuje Geir Braathen, vedoucí oddělení výzkumu atmosféry a životního prostředí WMO.