PRINCEZNA ALŽBĚTA | Ozónová díra nad Antarktidou během roku mění svou velikost. Obvykle bývá největší v období polární jara kvůli extrémně nízkým teplotám ve stratosféře a návrat slunečního světla aktivuje chlorové radikály, které ničí ozon. Informuji HlavnéSprávy.sk.
V loňském roce Světová meteorologická organizace (WMO) informovala, že detekuje první známky obnovy ozonové vrstvy, zejména díky Montrealského protokolu z roku 1987. Jde o celosvětový zákaz plynů ničících ozónovou vrstvu, hlavně chlorfluoruhlovodíků (CFC), nazývaných také freony. Ty jsou však vždycky ve vzduchu a tak rychle nezaniknou. Pravděpodobně až v roce 2070 se ozonová vrstva obnoví do stavu z roku 1980.
V tomto roce však byla stratosféra chladnější než obvykle, a tak se v říjnu rozšířila ozonová díra na vrchních 28,2 milionů km², což je více než rozloha Kanady a Ruska dohromady. Během 30 dnů měla průměr 26,9 km², což je třetí nejvyšší údaj po letech 2000 a 2006.
„To nám ukazuje, že problém ozónové díry je stále mezi námi a musíme zůstat ostražití. Ale není důvod k zbytečnému poplachu,“ uklidňuje Geir Braathen, vedoucí oddělení výzkumu atmosféry a životního prostředí WMO.