Čína představila své nové osobní letadlo jako konkurenci pro Boeing a Airbus

PEKING | Čína dnes představila své první velké dopravní letadlo vlastní výroby. Letadlo C919 chce zejména na domácím trhu konkurovat americkému Boeingu a evropskému Airbusu, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk s odkazem na ČTK.Boeing a Airbus už jistý čas spokojeně působí na obrovském čínském trhu. Čína se nechtěla smířit s danou věcí a ukázala veřejnosti, že i oni jsou schopni zkonstruovat osobní letadlo, které by bylo schopno konkurovat těm zahraničním.

Jeho vývoj začal již v roce 2008, ale kvůli problémům ve výrobě se výrazně zpozdil za původním plánem. Ale už je na světě. Letadlo dostalo označení C919. Má dva motory a úzký trup, pojme 168 cestujících.

Státní čínská televize ukázala podle agentury Reuters záběry letadla, jak slavnostně sjíždí z montážní linky továrny státní společnosti Commercial Aircraft Corp of China (COMAC) v Šanghaji.

Kromě C919 je tu však i menší regionální letadlo ARJ-21 od jiné čínské státní společnosti. Ono zase chce být konkurencí pro dominující brazilskou společnost Embraer a pro kanadský Bombardier.