Polsko má nové vrcholné představitele. Andrzej Duda pověřil Beatu Szydło sestavením vlády

VARŠAVA | Po vítězných prezidentských volbách v létě letošního roku a po nedávných volbách v Polsku, které vyhrála strana Právo a spravedlnost (PiS) má po včerejšku všechny vrcholné stavní posty pod kontrolou tato konzervativní vlastenecká strana.

Polská vlajka

Polská vlajkaUstavující zasedání nově zvoleného polského parlamentu se dnes odpoledne uskutečnilo ve Varšavě. Zákonodárci složili slavnostní slib, po kterém úřadující premiérka země Ewa Kopacz oznámila demisi svého kabinetu. Demisi podle ústavních náležitostí polský premiér Andrzej Duda přijal a tím skončila nadvláda na Polskem levici, které byla pro bruselská.

Předseda Sejmu i Senátu jsou nyní již také konzervativní vlastenci

Novým předsedou polského Sejmu (parlament) se dnes na jeho ustavujícím zasedání ve Varšavě stal v souladu s očekáváním kandidát vítězné strany nedávných parlamentních voleb Právo a spravedlnost (PiS) Marek Kuchcinski (60), jehož podpořilo 409 ze 458 přítomných členů zákonodárného sboru. Tím vítězná strana dokázala, že má v Sejmu absolutní většinu.

Včera byl v Polsku zvolen i nový předseda senátu, jelikož podle polského volebního zákona se do Sejmu i Senátu volí v rámci jedněch voleb.

Předsedou Senátu se stal kandidát strany (PiS) Stanislaw Karczewski, jehož podpořilo 93 senátorů, proti byl jediný a jeden se zdržel hlasování.Vládu bude sestavovat za PiS Beata Szydło

Polský prezident Andrzej Duda pověří dnes sestavením nové vlády místopředsedkyni strany Právo a spravedlnost (PiS) Beatu Szydlo.

Vlastenecká a konzervativní strana PiS v říjnu získala ve volbách parlamentní většinu jako vůbec první politická strana v Polsku od pádu komunismu z roku 1989. Szydlo tak při sestavování vlády nebude muset hledat koaliční partnery. Jedná se o vrcholný trumf konzervativního vlastenectví v Evropě.