Vladimir Vladimirovič Putin navštíví Írán

MOSKVA | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin navštíví 23. listopadu Írán, kde se zúčastní zasedání členy Fóra zemí vyvážejících plyn (GECF). Informoval o tom včera Jurij Ušakov, zahraničněpolitický poradce šéfa Kremlu.

Vladimir Vladimirovič Putin - Prezident Ruské federace

Vladimir Vladimirovič Putin – Prezident Ruské federace

V Íránu půjde o první návštěvu Putina v zemi od roku 2007. Očekává se, že se setká také s íránským prezidentem Hasanem rouhání, řekl Ušakov. Podle agentury Reuters Teherán hostů summit členů GECF v rámci příprav na následné očekávané zrušení západních sankcí vůči Íránu.

K tomu by mělo dojít na základě červencové dohody mezi Íránem a velmocemi o omezení jaderného programu Teheránu. Írán nedávno posílil své vztahy s Ruskem, které zvažuje, že mu poskytne dvě půjčky v celkové výši sedm miliard dolarů.

Rusko trvá na zapojení Íránu do mezinárodních jednání o konfliktu v Sýrii, kde Moskva i Teherán ve vzájemné koordinaci pomáhají tamnímu prezidentovi Bašáru Asadovi. Podle listu Kommersant Rusko bude pokračovat v plánu dodat Íránu raketové systémy protivzdušné obrany S-300, a to i navzdory obavám ze strany Spojených států a Izraele.

Reklama: