Čína koupila ruské stíhačky Su-35, čímž výrazně posílila svůj vojenský potenciál

PEKING | Čína je v současné době jedním z pěti nejvýznamnějších světových odběratelů ruských zbraní. Navíc se stala prvním zahraničním kupcem tohoto zdokonaleného válečného letadla. „Dlouhé jednání o prodeji Su-35 do Číny skončily. Podepsali jsme smlouvu,“ oznamuje Sergej Viktorovič Čemezov, šéf ruského státního high-tech podniku Rostech.

Su-35 S

Su-35 SJak informují HlavnéSprávy.sk, tak ačkoli nezveřejnil podrobnosti dohody, ruský ekonomický list Kommersant, citující zdroje v ruském zbrojním průmyslu, hovoří o čínském nákupu 24 kusů stíhaček typu Su-35S za jednotlivou cenu 83 milionů USD, což představuje celkem 2 miliardy USD.

Čína poprvé prokázala svůj zájem o koupi těchto letadel v roce 2008 během mezinárodního Expo Airshow China. Formální jednání byla zahájena v roce 2011. Podle listu Kommersant v této dohodě nejde o výrobu Su-35S v Číně, což obvykle Peking požaduje kvůli jeho strategickým cílem. Rusko na to nepřistoupilo.Podle údajů je Su-35S dalekonosnou stíhačkou „generace 4 ++“. Je vyzbrojena automatickým leteckým kanónem ráže 30 mm a má 12 externích závěsů s celkovou kapacitou 8000 kg, kompatibilních s širokou škálou neřízených a řízených střel a bomb. Jak dodává Russia Today, tyto stroje by čínským leteckým silám zajistili převahu v regionu jihovýchodní Asie vůči zemím jako Filipíny (kde se už angažují Spojené státy) či Japonsko, ve sporech o území.