Proslavila se tím, že nepřijela. To je trochu málo

V Bruselu je asi bestsellerem pohádka O chytré horákyni. Sláva některých politiků začíná být postavená na tom, že vlastně o nich nevíme. Podle minulého týdne alespoň v naší kotlině.

Karel Fiedler

Karel FiedlerDůvody slávy či proslavení se, jsou různé. Někdo se proslaví něčím pro lidstvo nepostradatelným, záslužným, jiný hloupostí, nad kterou zůstává rozum stát, ale objeví se třeba alespoň v nějaké knize rekordů. A někdo se proslaví třeba jen tím, že nepřijede někam, kam údajně měl, ale skoro nikdo jej tam nezná a byl tam nejspíše svou bezvýznamností zcela zbytečný.

Zdá se vám to šílené? Kdepak. Vždyť jsme toho byli svědky jen před pár dny v přímém přenosu. V Česku je přece možné snad úplně všechno !

Kdybych byl učitelem, mohl bych se vás zeptat: znali jste jméno šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové? Buďte k sobě upřímní, protože nejsem učitel a nebudu vás známkovat. Tipnu si však přesto klidně i na dálku, aniž bych chtěl kohokoliv podceňovat, že jen málokdo by věděl, kdo tato žena je a možná i to, že vůbec existuje a zastává nějakou funkci ?

No vidíte – a přesto je to tak, i když to skoro vypadá jak z té pohádky O chytré horákyni. Ta přijela oblečená neoblečená, učesaná neučesaná. Ministryně zahraničích věcí Evropské unie sice opravdu existuje, ale o jejich krocích v zahraniční politice nevíme – troufnu si tvrdit – nikdo nic. Paradoxně se tak vlastně proslavila a vešla do povědomí českých občanů jen tím, že k nám nepřijela, i když prý měla.

To se mi v současné situaci, kdy jde v Evropě o hodně a je to významně závislé na zahraniční politice, jakou budeme jako celek uplatňovat, zdá žalostně, až trapně málo. Nebylo by spíš na místě, abychom byli informováni o tom, co konkrétního tato žena podniká v oblasti zahraniční politiky a diplomacie? Abychom ji znali, věděli jsme, zač bojuje, jaké zastává názory? Já mám zatím velmi silný pocit hraničící s jistotou, že zahraniční politiku Evropské unie hlavně určuje (diplomaticky a velmi mírně řečeno) méně vnímavá a prozíravosti prostá Angela Merkelová a zástupce dnes už opravdu multikulturní Francie Hollande, nyní už ovšem celkem obtížně zvládající dění ve své zemi.Místo toho se dočetli občané – a věřím, že většina skutečně poprvé – o tom, že jistá dosud pro nás neznámá žena jménem Federica Mogheriniová nepřijela na návštěvu Prahy. Prý možná i kvůli tomu, že někteří čeští politici automaticky spojují islám a uprchlíky s terorismem, aniž mezi nimi rozlišují. Nevím, jaký byl skutečný důvod, tento například uvedl s odkazem na vysoce postavený evropský zdroj Český rozhlas-Radiožurnál. Dá se to pochopit tak, že se k nám bála, nebo že nás považuje za někoho, s kým se nedá diskutovat? Nechci jí křivdit, ale i sám se ptám, co bylo skutečnou příčinou, protože přece jen doufám, že zrušený příjezd nebyl snad tahem na to, jak političku i v Česku proslavit, nebo spíše mnohým možná její existenci pouze odtajnit ?

Oficiálně uváděným důvodem pro odložení návštěvy se stalo zranění nohy ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Jenomže o tom se vědělo už několik dní, nebylo snad třeba se rozhodnout tak náhle, jak se nakonec stalo. Premiér Bohuslav Sobotka tvrdí, že návštěva byla jen odložena…nu, kdo u nás ví, že? Třeba tento kousek pomůže k tomu, abychom příště, až skutečně pro nás dosud neviditelná Federica Mogheriniová přijede, už věděli kdo je a čím se zabývá – což by možné bylo, a jaké jsou výsledky jejího působení – to už ovšem, vzhledem k výsledkům její činnosti, asi méně.

Dovolím si zůstat u své teorie. Neměly by o této dámě vypovídat konkrétní činy a skutky – které by nám měly být známé? Možná, kdyby občané věděli, co vše se podniká na poli zahraniční politiky vedené EU a zbytkem světa i v současné uprchlické krizi, byli by klidnější. Ale to je úkolem hlavně této šéfky a jejího týmu.

Zatím jsme byli seznámeni však pouze s tím, že k nám nepřijela.

Bohužel, „neviditelných“ vysokých politiků v Evropském parlamentu sedí víc. A domnívám se, že není chybou občanů, že je neznají.

V této souvislosti nelze nevzpomenout například na také dlouho nám asi neznámého muže. Do povědomí některých možná vešel poté, co poskytl rozhovor serveru Politico. V něm tento eurokomisař pověřený migrační krizí v EU a bývalý řecký ministr zahraničí Dimitris Avramopulos odmítl obavy, že nezvládnutí migrační vlny posílí extremisty. Doslova pak pravil, že Evropskou komisi následky nezajímají a politické dopady jsou jí jedno (uvedl to i nás český server Novinky.cz). Tak to mě tedy opravdu zvedlo ze židle ! A asi aby to tento dosud utajovaný eurokomisař ještě „vylepšil“, dodal tehdy ještě, že komise je na pět let a prosazuje tedy v tomto období svou vizi. Jelikož jejím členům prý nejde o opětovné zvolení, Avramopulos ve zmiňovaném rozhovoru vzkázal celé Evropě: „Přestaňte konečně uvažovat o dopadech migrace na politické scény jednotlivých zemí.“Pokud zahraniční politiku EU a migraci v ní řídí a řeší takto (ne)schopní politici, jež vysoce zastiňují i u nás nedostižného Jiřího Dienstbiera, nedivme se, že současná migrační vlna (a nevylučujme z toho dlouhodobou dřívější imigraci do západní Evropy) tuto zahraniční „politiku“ výrazně znejišťují. Nejistota příjezdu paní Mogherini je v tomto kontextu pak zcela bezvýznamná …


Zdroj.