Babiš teď může ukázat, zda je přítelem lidu

Nájemníci více než čtyřiceti tří tisíc bytů OKD, privatizovaných v roce 2004 při nákupu OKD miliardářem Z. Bakalou, se nyní logicky obrátili na ministra financí Babiše, aby zablokoval prodej bytů OKD jinému majiteli, protože se domnívají, že jde o výnos z trestné činnosti.

Jiří Paroubek | foto: parlamentnilisty.cz

Jiří Paroubek | foto: parlamentnilisty.czJe to požadavek logický a zcela nepochybně se objeví také další požadavek, aby Babiš zrušil prodejní smlouvu na prodej minoritního podílu státu v OKD, neboť Bakala nesplnil své závazky plynoucí ze smlouvy.

K těmto závazkům patří totiž mimo jiné i to, že byty OKD měly být za přijatelnou cenu (počítalo se s průměrnou cenou 50 000 korun za byt) nabídnuty nájemníkům, kteří v nich žijí. Tento závazek plynoucí z kupní smlouvy a z veřejného příslibu Bakala nesplnil, a byty používal např. jako zástavu za své úvěry bankám, které používal zřejmě na jiné účely nežli ve prospěch společnosti NWR…

Nyní má ministr financí Babiš možnost ukázat, zda je jen hraným nebo skutečným přítelem lidu a zda jsou jeho útoky na Bakalu jen verbálními útoky pro forma, anebo zda chce situaci nájemníků bytů OKD, ale třeba i horníků společnosti NWR řešit.Evergreenem je pochopitelně to, že A. Babiš zcela nepochybně připomene reálnou odpovědnost B. Sobotky za nevýhodnou privatizaci minoritního podílu státu v OKD, což ovšem konkrétní situaci nájemníků nevyřeší, a situaci horníků OKD tím spíše ne.