Volby v Ukrajinou okupované novoruské Mariupoli vyhrála proruská strana

MARIUPOL | Více než měsíc po ukrajinských volbách do samospráv proběhly také volby ve významném přístavním městě Mariupol v doněckém obvodě, který je baštou ukrajinský vojenských sil na východní frontě. Výsledky ale ukazují, že občané nedaří pomajdanovou ukrajinskou vládu důvěrou, informuje server Českého portálu freeglobe.cz s odkazem na mariupol.tv.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímekKdyž volební komise dříve odložila volby v Mariupoli, zdůvodnila to bezpečnostní situací. Řada komentátorů ale psala, že se vláda ve skutečnosti bojí výsledků, jelikož ví, že v městě, z něhož učinila symbol boje ukrajinské armády se separatisty, není většina obyvatel novému režimu nakloněna. To podle všeho potvrzuje volební účast i výsledky exit poll (výzkum, kdy jsou během voleb dotazováni voliči právě vycházející z volebních místností).

Podle oficiálních výsledků, které už zveřejnila městská volební komise, se voleb starosty a městského zastupitelství Mariupole zúčastnilo pouze 36,49 % oprávněných voličů.Podle průzkumu exit poll, který provedla Resarching Branding Group, ve volbách do městského zastupitelství získali 66,5 % kandidáti proruského Opozičního bloku. Volební práh překročila ještě pouze málo známá strana Síla lidu s 10,5 %.

Zdrcující porážku utrpěly strany, které se hlásí k tzv. Majdanu: Samopomoc ‒ 3,5 %, Baťkivščyna ‒ 3,2 %, UKROP 3,1 %, Blok Petra Porošenka „Solidarita“ ‒ 2,7 %.

Starostou s podporou 71,07 % (dle průzkumu) se patrně stane Vadim Bojčenko, ředitel hutnického závodu patřícího k holdingu Matinvest, který je majetkem nejbohatšího Ukrajince Rinata Achmetova, spojeného se svrženým prezidentem Janukovyčem.


Reklama: