Turecko porušuje lidská práva, hlásí Evropský soud pro lidská práva

ANKARA – ŠTRASBURK | Evropský soud pro lidská práva (ESLP) se usnesl, že Turecko porušilo Evropskou úmluvu o lidských právech, když zablokovalo přístup uživatelům k portálu YouTube. Informuje Tisková agentura Slovenské republiky na svém zpravodajském serveru Teraz.sk.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímekStížnost na ESLP podala trojice vysokoškolských učitelů práva v roce 2010 poté, co turecký soud nařídil na více než dva roky – od května 2008 do října 2010 – zablokovat přístup ke službě YouTube s odůvodněním, že některé dostupné videonahrávky znevažují památku prvního prezidenta moderního Turecka Mustafy Kemala Atatürka.

Podle agentury AP včera ESLP ve svém rozsudku konstatoval, že rozhodnutí tureckého soudu zasáhlo právo učitelů přijímat a šířit informace, což je podle ESLP porušení 10. článku Evropské úmluvy o lidských právech, který se týká právě svobody projevu.

Turecké diktatuře jsou internetové média již dlouho trnem v oku: Turecký parlament loni schválil změny zákona, které zpřísňují státní kontrolu internetu. Legislativa umožňuje telekomunikačnímu úřadu blokovat některé webové stránky i bez soudního příkazu.


Reklama: