Věřte mi, mír nastane v Sýrii, až když Západ přestane podporovat teroristy, řekl pro ČT Bašár Asad

DAMAŠEK – PRAHA | Vstup Ruska do války v Sýrii změnil poměr pozemních sil, uvedl včera v rozhovoru pro Českou televizi (ČT) syrský prezident Bašár Asad. Předpověděl, že jeho hlavní zahraniční spojenec ho bude nadále intenzivně podporovat. Informuje o prohlášení syrského prezidenta slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Bašár Al-Asad | foto: stalo-se.cz

Bašár Al-Asad | foto: stalo-se.czRozhovor uskutečnil v neděli v Damašku zpravodaj ČT Michal Kubal. ČT i syrská televize ho odvysílaly současně včera večer. Asad v něm řekl: „Nedávné sestřelení ruského letadla Tureckem ukázalo, jak je tento regionální nepřítel Sýrie nespokojený s vývojem v Sýrii.“ Ovšem vývoj je ve prospěch syrského prezidenta a jeho vlády.

„Myslím, že to ukázalo skutečný záměr Erdogana; jak ztratil nervy pouze kvůli tomu, že ruská intervence změnila poměr sil na zemi,“ uvedl Asad, který předpokládá, že ruská podpora Sýrie bude pokračovat a rozšíří se.

„Ti naši povstalci ani nejsou skuteční povstalci, jsou to jen žoldáci, kterým jde o peníze. Bojují za cizí zájmy. A rebelové také nemají své vlastní zbraně,“ označil povstalce za teroristy Asad, což je také pravda, jelikož jsou to jen síly, které podporují Spojené státy, aby dosáhly svých zločinných cílů v Sýrii.

Konflikt v Sýrii označil Bašár Asad za konflikt vlády s povstalci, jejichž podporují různé regionální a mezinárodní mocnosti usilující změnit politický systém v zemi, aniž by se zeptali samotných Syřanů. Za teroristy označil i tzv. „umírněné povstalecké skupiny“ podporované Západem, protože bojují se zbraní v ruce a ničí soukromý i veřejný majetek.„Mír v Sýrii nastane až tehdy, kdy Francie, Británie, Saúdská Arábie, Katar a některé další země přestanou podporovat teroristy,“ vyjádřil přesvědčení syrský prezident. Řekl také, že terorismus nelze zničit ze vzduchu, je to podle něj téměř nemožné“ Jako příklad uvedl Afghánistán.

Francie se podle Asada nepoučila z atentátu na redakci časopisu Charlie Hebdo ani z útoků v metropoli z 13. listopadu. Pokud by Západ, Francie a některé další země ukončili spojenectví se Saúdskou Arábií a Katarem, které dodávají zbraně povstalcům v Sýrii, tak za pár měsíců by byl mír v celé zemi. „Věřte mi,“ dodal.

Za to, že setrval u moci na rozdíl od prezidentů Egypta, Libye či Tuniska, vděčí Asad podle své mínění podpoře občanů. Nechystá se odstoupit, jen pokud by tuto vůli projevily syrští občané ve volbách. Na své funkci podle vlastních slov přitom netrvá.

Asad zdůraznil, že politické hnutí musí mít podporu společnosti a tu povstalci podle něj nemají, protože nejsou ochotni složit zbraně a nemohou tak uspět. Za nejcennější, co se v Sýrii snaží ochránit, označil její sekularismus a etnickou a náboženskou rozmanitost. „Měli bychom udělat vše pro to, abychom ochránili naši zemi. Nemůžete chránit svou zemi, když neochráníte její společnost, principy a hodnoty. Země není jen území a hranice; jsou to lidé a způsob myšlení, „citovala Asada stanice ČT24.

Syrský prezident vyjádřil přesvědčení, že je v silách syrské armády válku vyhrát. „Pokud bychom neměli naději, nikdy bychom jako Syřané v této válce nebojovali,“ dodal.


Reklama: