ČSSD chce více ochránit spotřebitele, které finanční instituce předluží, trestem bude neplatnost smlouvy

PRAHA | Lidé, kterým finanční instituce půjčily peníze, aniž by prověřily jejich schopnost splácet, budou mít nové zastání. Sociální demokracie připravuje pozměňovací návrh, který zavádí povinnou kontrolu v úvěrových registrech a v případě předlužení klienta by zneplatnil takovouto smlouvu. Informuje strana na svém webu.

Teska Arnoštová | foto: parlamentnilisty.cz

Teska Arnoštová | foto: parlamentnilisty.czNávrh ČSSD má ještě zpřísnit zákon o úvěru pro spotřebitele, který dnes s dílčími úpravami schválila vláda.

Za předlužení mohou i věřitelé

„V tomto bodě je nový zákon stejně měkký jako ten předešlý. Finanční instituce nijak důrazně nenutí prověřovat schopnost klientů splácet. Důsledkem je to, že mnohé firmy půjčí klientovi peníze i přes to, že je nejspíš nebude schopen včas splatit. Kalkulují s tím, že vydělají na sankcích z prodlení nebo na exekuci dlužníkova majetku,“ uvedla místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová.

ČSSD chce zákon ještě zpřísnit, aby dlužníkům skutečně poskytoval odpovídající ochranu. Strana navrhuje účinný krok: finanční instituce budou muset ověřit finanční situaci žadatele v úvěrovém registru. Pokud tak neučiní a žadatele uvrhnou do dluhové pasti, bude to mít za následek neplatnost smlouvy.Porušením zákona věřitelem dojte k zneplatnění smlouvy

Martin Pros | foto: cssd.cz

Martin Pros | foto: cssd.cz

„Každá finanční instituce by se před půjčením peněz musela dotázat na finanční zdraví žadatele v registru úvěrů. Pokud by z registru bylo patrné, že žadatel je již zadlužený, směl by dostat pouze tak vysokou půjčku, aby to nezhoršilo jeho situaci,“ vysvětluje ekonomický expert ČSSD Martin Pros.

Podle návrhu bude v opačném případě by takováto smlouva byla neplatná. „Podobný systém podle něho již úspěšně funguje ve Francii, Belgii, ve skandinávských státech a nově i na Slovensku,“ dodal Pros.