Turecko v boji proti Islámskému státu mu spíše pomáhalo, míní americká kongresmanka Tulsi Gabbard

WASHINGTON | Už i někteří američtí politici začínají realisticky hodnotit dění na Blízkém východě a aktivity Turecka. „Turecké vedení mnohem více podporovalo Islámský stát, než bojovalo proti němu,“ prohlásila kongresmanka Tulsi Gabbard, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Tulsi Gabbard | foto: newsmax.com

Tulsi Gabbard | foto: newsmax.comČlenka komise pro ozbrojené síly Sněmovny reprezentantů amerického kongresu Tulsi Gabbard (34), ostře kritizovala jednání Turecka, píše redaktor zmíněného slovenského webu Eugen Rusnák.

„Otevřená hranice, kterou Turecko má se Sýrií, jeho přímá a nepřímá pomoc Islámskému státu a jiným extremistickým skupinám dokazuje to, že Turecko není naším spojencem. V boji proti Islámskému státu udělalo mnohem méně, ale naopak hodně toho udělalo pro Islámský stát,“ řekla pro CNN.

Tulsi Gabbard | foto: flickr.com

Tulsi Gabbard | foto: flickr.com

„Hlavní prioritou Turecka je potlačování a snaha zbavit se Kurdů, kteří jsou tou nejefektivnější silou na bojišti a vítězí nad islámského státu a v Iráku. Druhou prioritou Turecka je zbavení se syrské vlády a prezidenta Bašára Asada. Dělají všechno možné, aby vyzbrojili a dodali zbraně a munici těm, kdo bojuje proti němu, včetně takových extremistických islamistických skupin, jako Al Kajda, Džebhat an Nusrat a jiné. Turecko posiluje pozice našich nepřátel, posiluje Islámský stát,“zdůraznila kongresmanka Tulsi Gabbard.