Velký pátek bude novým státním svátkem

PRAHA | Senát Parlamentu České republiky včera schválil o jeden hlas, aby se velikonoční Velký pátek, připomínající ukřižování Ježíše Krista, stal novým svátkem a dnem pracovního klidu. Informuje TASR na webu Teraz.sk.

Ukřižování Ježíše Krista

Ukřižování Ježíše KristaPro bylo 38 senátorů, sedm jich bylo proti a 30 se zdrželo hlasování. Pod zákonem chybí už jen podpis prezidenta Miloše Zemana. Velký pátek byl státním svátkem i v někdejším Československu. Zrušen byl až za komunistického režimu v roce 1951.

„Když chceme obhajovat křesťanské hodnoty, měli bychom obhajovat i jejich symboly,“ řekl kolegům senátorům Jiří Čunek. Právě jeho stranický kolega Jiří Mihola s návrhem, aby byl Velký pátek novým svátkem, přišel a získal na to podporu vlády a pak i 117 poslanců Sněmovny.

Kdo jak hlasoval: ZDE

V Senátu byli se schvalováním zákona nečekané komplikace. „Měl by to být čas ztišení a zamyšlení,“ vysvětloval však kolegům Zdeněk Papoušek. Zákon podpořil i šéf horní komory parlamentu Milan Štěch z ČSSD, ale mnozí senátoři navrhovali zákon vrátit do Sněmovny.


Reklama: