Lesk a bída nejen Českého slavíka. Celebrity mají dnes jiné priority

Jednou z mála velkých společenských událostí je Český slavík. Na tento galavečer přichází nejen celebrity a osobnosti. Pozvánku obdrží také zástupci firem, které se na akci podílí. Jaké jsou jejich současné priority, největší prohřešky a jaký je rozdíl mezi celebritou a osobností?

Alena Hájková

Alena HájkováAni noblesní prostředí Státní opery, Národního divadla či hotelu Ambassador nedonutí některé lidi zamyslet se nad svým společenským vystupováním nebo (ne)vhodně zvoleným oblečení, doplňky, upraveností vlasů či make up. Celebrity mají většinou okolo sebe tým vizážistů, stylistů, módních návrhářů, kteří by jim měli poradit, jaký celkový outfit zvolit. Očekávat ale od některých celebrit vkus, střídmost, noblesu a společenské chování je příliš. Dokladem naprosté nezdvořilosti a neúcty je například Lucie Bílá. Její projev byl o PR, ne o poděkování fanouškům. Ihned po obdržení ceny odjela za „kšeftem“ do Karlových Varů. I tímto způsobem se dá vyjádřit najevo (ne)úcta k těm, kteří jí svůj hlas poslali.

Českého slavíka, stejně jako celý šoubyznys po stránce elegance stejně jako celkové kultivovanosti a úcty k fanouškům zachraňuje již přes padesát let osobnost – Karel Gott. Jeho vybrané chování mu může kde kdo závidět. „Samozřejmě, že výchova každého z nás začíná u rodičů. Přitom je ale důležité, aby člověk sám již od malička chtěl být noblesní, aby se krásně vyjadřoval a zdvořile jednal s lidmi. Aby neříkal „vole“, „trhni si, vole“. To není jen otázka školy nebo rodičů. Ten, kdo chce takový být, může už jako kluk obdivovat herce ve filmech nebo v divadle, může sledovat, jak se chovají nebo jak jednají s ženami“ řekl kdysi v rozhovoru pro VIPosobnosti.eu zpěvák.Zaujmout je to jediné, co celebrity zajímá. Dobře ví, že budou ze strany médií a fotografů středem pozornosti. A tak zatímco někteří přichází s výstřihem do pasu, ať už pod ním něco mají nebo ne, druzí úctu k sobě i svým fanouškům neřeší. Kožená bunda, džíny a tričko jsou přeci součástí jejich image. Muži mají pro sváteční večer volbu sice daleko jednodušší než ženy, ale k dobře padnoucímu obleku často zvolí špinavé nebo nevhodné boty. Jeden z mála elegantních párů na předávání cen Českého slavíka byl například Rey Koranteng a Lucie Borhyová, Pavol Habera s manželkou a Karel Gott.

Dalším velkým prohřeškem je společenské vystupování. Především muži ve Státní opeře dokázali, že neznají základy etikety. Nejen, že svůj dámský doprovod nevedou po své pravé straně, ale neznají pravidlo, že na své místo do řady vstupuje první muž a to čelem k lidem, kteří již sedí. Základem je požádat, omluvit se a poděkovat. Také jeho doprovod by měl být otočen čelem, tedy tváří v tvář k lidem, kteří již svá místa zaujala, a měl by poděkovat. Totéž platí, pokud do řady přichází dva muži či dvě ženy.

To, že jdeme na galavečer, do divadla, společenskou party vkusně oblečení by mělo dělat radost nejen nám, ale také bychom měli mít sami dobrý pocit z toho, že zažíváme něco výjimečného. I když na druhou stranu společenských akcí je dnes tolik, že se některé celebrity stačí sotva převléci.

Sportovkyně a bez diskuzí jednička ve snowbordu Ester Ledecká byla jasným příkladem nevkusu. Její sportovně vypracované tělo bylo nevhodně oblečené do společenských šatů, které měly být víc ve sportovním stylu, který by zakrývat vypracované svaly. Nevhodné boty patřily spíše na svah, než do Státní opery. Jako by nejen jí chyběl jemnocit pro vhodné oblečení.Také společenská konverzace je nedílnou součástí galavečera. Například Gabriela Partyšová nesmí otevřít pusu. Neumí pozdravit, podat ruku, dát slovo staršímu, spisovnou češtinou popsat událost, kterou komentuje. Bohužel tento typ lidí dnes udává trend mluvy, společenské laťky. Média mají za cíl jediné – prodat. Pokud sami moderátoři, umělci či další lidé, podílející se na vkusu čtenáře či diváka nemají osobní zájem na kultivaci své i diváka, pak se stanou i z prestižních galavečerů obyčejné večírky. Proč? Protože celebrity (ne osobnosti) mají úplně jiné priority.

Čeština, krásná mluva, laskavost takových osobností jakými jsou například herci Jiří Adamíra, Hana Maciuchová i již zmíněný Karel Gott je bohužel na ústupu. Trend společenského vystupování, oblékání nám určují lidé, kteří se dokážou porvat s okolní září světel a ne sami se sebou. Tristním příklad byl letos Tomáš Klus, který dává fanouškům jasně najevo: ‚Dal jsem se na duchovno, šoubyznys mě nezajímá‘. A právě pokora k fanouškům, ocení, patří k duchovnu.

Podání ruky, nesprávné držení příboru, které můžeme vidět i v plytkých nekonečných seriálech, jsou jednou z dalších kapitol neúspěšného vystupování těch, kteří by měli být ostatním lidem vzorem. Jak to, že jedni můžou a druzí ne? Odpověď je jednoduchá. Nechtějí a nemají na to. Trend televizí a médií i úroveň některých společenských akcí je bohužel neúprosný. A tak opět jediné co můžeme udělat, pokud chceme, je pracovat jen sami na sobě, dělat radost sobě a tím i druhým.

A rozdíl mezi OSOBNOSTÍ a CELEBRITOU? Velmi zjednodušeně:

Celebrita od slova celebration oslava, tedy sebe samého…

Osobnost od slova persona – člověk, který obohacuje druhé, udává směr, má určitý přesah….


Zdroj: VIPosobnosti.eu