Po turecké invazi do Iráku, nevylučují irácká média žádost o pomoc vůči Rusku k ochraně územní celistvosti Iráku

BAGDÁD | Předseda výboru iráckého parlamentu pro bezpečnost a obranu Hakim al-Zamili prohlásil v interview pro Al-Araby Al-Jadeed, že Bagdád může požádat o pomoc Moskvu po tom, co Turecko porušilo suverenitu Iráku. Informuje ruská agentura Sputnik.

Hakim al-Zamili

Hakim al-Zamili | foto: news.yahoo.comZpráva ruské agentury dále uvádí: Turecké vedení vyslalo 130 vojáků do oblasti poblíž města Mosulu na severu Iráku za účelem výcviku bojovníků iráckých Pešmergů. Irácký diplomatický rezort požádal Turecko, aby své vojáky stáhlo zpět, a zdůraznil přitom, že jejich přítomnost je nepřátelskou akcí.

„Je možné, že brzy požádáme Rusko o přímý vojenský zásah v Iráku jako odpověď na tureckou invazi a porušení irácké suverenity“, zdůraznil al-Zamili.

Rusko, Irák, Sýrie a Írán tvoří vlastní koalici na boj Islámským státem a teroristickými skupinami na území Sýrie a Iráku, kdy si vyměňují zpravodajské informace a vzájemně si v boji proti terorismu pomáhají. Irácké vedení předem avizovalo, že může Rusko požádat o pomoc a minulý týden odmítlo americkou vojenskou přítomnost v zemi.