Černé Hoře hrozí díky Severoatlantické alianci občanská válka. Odpůrci aliance jsou aktivovaní v ulicích

PODGORICA | Mnoho tisíců stoupenců opozice demonstrovalo v Černé Hoře proti možnému členství své země v Severoatlantické aliance (SA) a vyzývali k referendu o této otázky. V případě, že vláda rozhodne bez souhlasu občanů, může nastat občanská válka, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Černohorci se bouří proti Severoatlantické alianci

Černohorci se bouří proti Severoatlantické alianci„Pokud by parlament rozhodl o členství v SA bez referenda, Černá Hora bude na pokraji občanské války,“ řekl v sobotu večer na shromáždění v hlavním městě Podgorica šéf nové srbské demokratické strany Andrija Madić.

Odhaduje se, že se protestu zúčastnilo více jak pět tisíc demonstrantů, kdy účastníci mávali ruskými a srbskými vlajkami a skandovali hesla jako například „Putin je Srb“ a „Matička Rus“.Začátkem tohoto měsíce pozvala SA Černou Horu do vojenské aliance. Rusko se ohradilo, že v tomto případě zaujme protiopatření na ochranu vlastní bezpečnosti a vlastních zájmů. Členství v SA je sporné i mezi obyvateli bývalé jugoslávské republiky, jelikož právě v rámci Jugoslávie SA páchala na Srbech genocidu bombardováním Bělehradu, kdy mnoho Čerhohorců se považuje za etnické Srby.