Petr Bezruč k nám neodmyslitelně patří

Ve světle posledních událostí mám několik důležitých návrhů, jež jistě ocení především lidé na severní Moravě, kteří jsou obtěžováni existencí objektů pojmenovaných podle básníka Petra Bezruče.

Kateřina Konečná

Kateřina KonečnáTakže: kulturní domy v Opavě a Havířově by si pro své názvy měly najít jiného, tedy »skutečného« velikána, a zbavit se jména tohoto slezského barda. Taktéž studenty frýdecko-místeckého gymnázia bychom neměli mást jménem »nevýznamného« Bezruče a školu pojmenovat ideálně po hvězdě nějakého sitcomu pro teenagery. A ostravské Divadlo Petra Bezruče? Návrh změny názvu ponechám na kreativitě herců. Připadá vám tento nápad absurdní?

Rozumím, to mně také. Ale nemělo by, pokud znáte hrozící osud Červeného domku v Kostelci na Hané, kde básník dlouhá léta žil. K mé lítosti chátrající objekt ministerstvo kultury vyškrtlo ze seznamu kulturních památek. Údajně proto, že je význam Petra Bezruče jako básníka přeceňován. Vysvětlení tohoto rozhodnutí zavání politickým motivem.

Literátův společensko-historický význam byl totiž prý zásadní za minulého režimu, teď už ne. To tvrdí hejtman Jiří Rozbořil. Já k tomu mohu říct jen: Nesouhlasím. Nesouhlasím s krokem ministerstva, které tak učinilo na popud vedení Olomouckého kraje. Nesouhlasím s úvahou kraje dům zbourat. A už vůbec nesouhlasím s dehonestací básníkova významu.

Nevím, jestli se v dohledné době dostanu na koncert krajana Jarka Nohavici, ale kdybych se na něj dostala, asi bych se ho zeptala, jak se mu zpívá písnička s textem z básně od této »literární nuly«. Song se shodou okolností jmenuje Kdo na moje místo?

Jako by tahle otázka zněla z domu, který chce vedení Olomouckého kraje zdemolovat. Co má mezeru mezi domy nahradit, to zatím neprozradilo. Nepochybně na tom kraj spíše vydělá, než kdyby investoval do oprav. Zachování historického a kulturního odkazu by se ale nemělo vyvažovat penězi.