Kozel zahradníkem

Je mi smutno z toho, jak česká vláda velmi negativně rozkolísává celé podnikatelství prostředí.

Ivo Valenta

Ivo ValentaUž druhým rokem posloucháme dohady o zavedení elektronické evidence tržeb, která měla být podle původních plánů spuštěna již za pár dnů, ale dnes stále ještě visí v Poslanecké sněmovně. Podnikatelé stále nevědí, s čím a především kdy mají počítat. Na jedné straně se tak Damoklův meč naklánění na tisíce malých živnostníků, kteří už nejsou schopni tolerovat úřednickou šikanu a raději avizují ukončení své podnikatelské činnosti. Na druhé straně se na zavedení tohoto velmi robustního a technicky náročného systému připravují všechny dodavatelské firmy, které však v rozpacích s napětím očekávají, v jaké finální podobě bude tento kontroverzní balkánský daňový systém nakonec přijat.

Stát tak místo podpory podnikání a růstu pracovních příležitostí jde opět zcela opačnou cestou. Podnikatelé v jeho očích totiž nejsou ti, kteří díky svých schopnostem a dovednostem svých zaměstnanců vytváří ekonomické hodnoty, ale pouze podvodníci a daňoví tuneláři, na které musí ve dne v noci dohlížet armáda úředníků.

Tak je to, když kozla uděláte zahradníkem … Vždycky riskujete, že se mu jeho nová funkce a s ní spojená moc natolik zalíbí, že označí všechny ostatní kozly za největší škodnou, zažene je do ohrady a přiváže oprátkou, aby sám mohl okusovat zelí na jejich polích.