Kdyby byl Slávek Sobotka premiérem v 90. letech minulého století, tak by bylo ukradeno úplně vše, i jeho rovnátka a brýle

Klaus prý nemá co kritizovat. Za jeho působení se v privatizaci rozkradly stovky státních firem, říká premiér Sobotka.

David Bartas

David BartasPřipomeňme si pár čísel z Klausovy doby. V roce 1995 dosahoval růst České republiky 6,2 %, nezaměstnanost byla 3 %, rozpočet vyrovnaný. Privatizace byla jednoznačný úspěch a objektivně nejvydařenější z celého východního bloku. V zemích, kde vlády privatizaci odkládaly došlo k tzv. spontánní privatizaci.

Tunelování byla jedna z metod privatizace v mnoha zemích. V ČR jsme se díky včasné privatizaci tunelování téměř vyhnuli. Úplně mu zabránit nelze nikdy. Představte si stát, který vlastní tisíce firem. Firmy mají manažery, ale žádné vlastníky krom státu. Stát těžko může ukontrolovat tisíce a tisíce manažerů. Proto je státní vlastnictví děsivě neefektivní, a co nejrychlejší privatizace je správný postup.

Mám takový pocit, že kdybychom měli tak slabou figurku za premiéra v první polovině devadesátých let, tak se zde rozkradlo všechno.

Sobotka je naprosto ostudná postava, která krom kritiky druhých nikdy nic nedokázala a nedokáže. Do dějin se zapíše jako premiér, který přihlížel prorůstání Agrofertu do státních struktur. Nakonec se ho po prohraných příštích parlamentních volbách zbaví vlastní strana. S trochou štěstí získá nějaký flek v Bruselu.

Můžeme být všichni rádi, že jsme tu měli Klause a nejméně do voleb v roce 1996 jsme byli nejúspěšnější transformující ekonomikou. Za relativní prosperitu, kterou zde dnes máme, vděčíme především jemu.Zdroj | Titulek redakční