Ukrajina údajně zažila první výpadek v dodávce elektřiny způsobený počítačovým virusem

KYJEV | Výpadky v dodávkách elektrické energie, které některé části Ukrajiny postihly 23. prosince, způsobily neznámí počítačoví piráti pomocí viru. Uvádí se to ve zveřejněné zprávě americké společnosti SANS ICS, která se věnuje počítačovým technologiím.

Ilustrační snímek | foto: ventureburn.com

Ilustrační snímek | foto: ventureburn.comJak informovala agentura Reuters, odborníci společnosti ze Spojených států na základě analýzy dospěli k závěru, že výpadky v dodávkách elektřiny na západě Ukrajiny byly způsobeny počítačovým útokem, který byl spáchán pomocí programového zabezpečení.

Jak dále informuje TASR na webu Teraz.sk, tak po jeho nainstalování do počítačových systémů hackeři dokázali na dálku přerušit dodávky elektrické energie společnosti Prykarpatťaoblenergo na západě státu. Program použitý hackery neumožnil ukrajinským specialistou, aby odhalili útok.

„Rozsáhlý útok byl spáchán současně na několik objektů energetické sítě. Jeho koordinace a organizace byla na velmi vysoké úrovni,“ uvedl představitel SANS ICS Robert Lee. Experti považují zmíněný incident za první případ výpadku dodávek elektrické energie způsobený počítačovým útokům . Ukrajinská tajná služba SBU obvinila z útoku Rusko, jak jinak. Ale důkazy chybějí.

Ovšem Ukrajina po kolonizaci Spojenými státy může být laboratoří amerických tajných služeb, by právě Spojené státy mohly na tamní infrastruktuře testovat nové formy války – Odstavení rozvodné elektrické sítě pomocí kyberútoku.