Vladimir Vladimirovič Putin: Rusko by mohlo udělit Asadovi azyl

MOSKVA | Rusko by mohlo udělit azyl syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, pokud bude násilně donucen teroristy podporovanými Spojenými státy opustit svou zemi, informuje TASR na webu Teraz.sk.

Bašár al-Asad a Vladimir Vladimirovič Putin

Bašár al-Asad a Vladimir Vladimirovič PutinAgentura DPA informovala o druhé části rozhovoru, který ruský prezident VLadimir Vladimirovič Putin poskytl německému deníku Bild, kdy první část rozhovoru vyšla v pondělí. Vladimir Vladimirovič uvedl: „Rusko by mohlo udělit azyl syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi pokud by musel opustit svou zemi“ a dodal, že bylo určitě těžší udělat azyl v Rusku panu Snowdenovi, než by to bylo v případě Asada.

Bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardovi Snowdenovi udělilo Rusko azyl v roce 2013. Podle Putina je ale příliš brzy mluvit o tom, zda bude muset Moskva poskytnout útočiště Asadovi, jehož země se zmítá v občanské válce téměř pět let. Občanskou válku v Sýrii vyprovokovala Satanská koalice (Spojené státy, Turecko, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Katar a Kuvajt).

„Nejprve musí být syrské obyvatelstvo schopno hlasovat, pak uvidíme, jestli Asad bude muset opustit svou zemi, pokud prohraje volby,“ konstatoval ruský prezident, kdy opět připomněl, že osud Bašára Asada je jen vrukou syrských voličů.

Ruský prezident zopakoval postoj Moskvy, že podporuje Asada ve snaze odvrátit scénář, jaký se udál například Libyi. „Nechceme, aby Sýrie skončila jako Irák nebo Libye … Podívejte se na Egypt: třeba pochválit prezidenta Sisího za to, že v mimořádné situaci převzal odpovědnost a moc, aby stabilizoval zemi, „řekl Putin.