Karol Polák zemřel; Odešla významná legenda sportovních komentátorů

BRATISLAVA | Legenda sportovního komentování Karol Polák nás dnes v časných ranních hodinách opustil. Informovala o tom televize TA3. V bratislavské Podunajské Biskupice podlehl těžké nemoci ve věku 81 let. Informuje TASR na webu Teraz.sk.

Karol Polák | foto: tasr - teraz.sk

Karol Polák | foto: tasr – teraz.sk„Svým osobitým stylem komentoval množství významných světových i domácích sportovních přenosů. Jeho podmanivý hlas zněl z televize dlouhá léta během zimních a letních olympiád, mistrovství světa či mistrovství Evropy ve fotbale a krasobruslení,“ připomíná Tisková agentura Slovenské republiky nezapomenutelného Československého komentátora sportovních událostí.

Karol Polák se narodil 7. září 1934 v Bratislavě. Jeho otec, bývalý ligový fotbalista ho odmalička vedl ke sportu. V mládí byl Karol Polák brankářem v tehdejší Rudé hvězdě Bratislava a potom hrál šest let druhou basketbalovou ligu. Kromě sportovního talentu měl také umělecké sklony.

„Naši ve mně objevili hudební talent a dali mě na housle. Mám za sebou pětiletou hudební školu i s absolventským koncertem“. Později mladý fotbalový brankář studoval zpěv na konzervatoři, dokud mu vysokoškolský pedagog Jan Borodáče neřekl: „Karol, vykašli se na tu operu, hlas máš dobrý, dobře vypadáš, z tebe bude herec!“

Během herectví studia hrával v jedné malé kapele jako houslista, moderoval v Divadle hudby a chodil i do rozhlasu na noční služby jako hlasatel. „Televize začala vysílat v roce 1956. První fotbalový přímý přenos, který jsem viděl, komentoval jeden slavný rakouský sportovní komentátor a to mě uchvátilo. Ale tehdy jsem ještě ani nesnil o tom, že bych jím chtěl být i já,“ vzpomínala komentátorská legenda.


V roce 1962 se Karol Polák stal komentátorem v nově vznikající sportovní redakci v Československé televizi. V průběhu následujících 30 let svým charakteristickým stylem komentoval nespočet sportovních přenosů. S pravidelným komentováním skončil v roce 1992.

Mnozí sportovní fanoušci o něm hovoří jako o bezkonkurenční legendě sportovního komentování. Je držitelem televizního ocenění Zlatý krokodýl (1972), ceny Československé televize (1981) nebo ceny Slovenského olympijského výboru, připomíná zpravodajský server Teraz.sk.