Okupace? Duda požádal o trvalou vojenskou přítomnost Severoatlantické aliance v Polsku

BRUSEL | Generální tajemník Severoatlantické aliance (SA) Jens Stoltenberg přijal včera v bruselském sídle aliance polského prezidenta Andrzeje Dudu. Hlavním tématem jejich setkání bylo projednání příprav na letošní summit SA, který se bude konat ve dnech 8 a 9. července ve Varšavě.

Andrzej Duda | foto: polskieradio.pl

Andrzej Duda | foto: polskieradio.plJak dále informuje TASR na webu Teraz.sk, tak Stoltenberg poděkoval Polsku za jeho přetrvávající závazek k bezpečnosti euroatlantického prostoru a to i prostřednictvím příspěvků Polska do akčního plánu připravenosti, účasti na mezinárodních vojenských misích pod taktovkou SA v Afghánistánu a Kosovu a při budování obranných kapacit pro partnery aliance včetně Ukrajiny.

Šéf aliance zdůraznil, že Polsko hraje významnou roli ve velící struktuře SA v rámci plánování operací a cvičení. Připomněl, že v polském Štětíně je sídlo Velitelství mnohonárodního sboru a jedno z velitelských center pro integraci jednotek.


Ocenil také, že Polsko hostí výcvikové středisko společných sil ve městě Bydgoszcz. „Je mnoho Polska v SA a hodně NATO v Polsku,“ řekl Stoltenberg. V této souvislosti připomněl vysoký počet spojeneckých cvičení vojáků aliance v Polsku a také přípravy pro klíčový protiraketový štít SA.

Stoltenberg dále poznamenal, že přípravy na varšavský summitu jsou na dobré cestě. Červencový summit bude podle jeho slov klíčovým milníkem pro přizpůsobení se aliance novým bezpečnostním výzvám a pro potvrzení jednoty svých členů. Polský prezident využil setkání se Stoltenberg na to, aby vyzval SA k co nejtrvalejší možnou přítomnosti na území jeho země.