Invazní migrace vetřelců do Evropy je důsledně organizována jako vojenská operace. Novinářka se infiltrovala, aby podala otřesné svědectví

BERLÍN | Novinářka Carol Malouf se rozhodla podívat „zevnitř“ na migraci, která míří z Blízkého východu do Evropy. Připojila se k jedné ze skupin putující z Turecka do Německa a o svoje zážitky se podělila s diváky televizní stanice France24, informují server Českého portálu EUportal.cz a freeglobe.cz.

migrační tsunami vetřelců na ostrově Kos | foto: en.protothema.gr

migrační tsunami vetřelců na ostrově Kos | foto: en.protothema.gr„Jedná se o organizovanou nelegální migraci. Označujeme to za ‚uprchlickou krizi‘, ale z toho, co jsem viděla a zažila, je jasné, že nanejvýš nějakých dvacet procent lidí na těch lodích jsou ve skutečnosti Syřané. Jsou také lidé, kteří se za uprchlíky vydávají: Íránci, Kurdové, Afgánci, Pákistánci, Afričani… Je to mezinárodní krize,“ říká novinářka.

Je to velmi dobře organizovaný proces a za nemalé peníze. Přivandrovalci nejsou žádní chudáci

Upozorňuje, že celý systém pašování migrantů je velmi dobře zorganizovaný. „Jsou zprostředkovatelé, kterým se platí. Já jsem zaplatila 1 200 dolarů jenom za to, abych se dostala do gumového člunu a přeplula z Turecka do Řecka.“

Uvádí, že lidé jsou na lodích ponecháni sami sobě napospas. „Na lodích nejsou žádní pašeráci,“ sdělila Malouf a dodala, že v jejímu člunu došlo asi dvě stě metrů od břehu palivo. Novinářka tvrdí, že lidé ve skutečnosti pašeráky neznají, poněvadž se s nimi nedostanou do přímého styku. Vše zařizují zprostředkovatelé.

„Když pozorujete, jak je to všechno zorganizováno v tureckém İzmiru, pak jestli o tom turecké tajné služby nevědí, tak je to velký problém. A pokud ano a zavírají oči, je to problém ještě větší. Když spočítáte peníze z takového pašování lidí: 45 lidí z naší lodi, každý zaplatil 1 200 dolarů, a průměrně bývá deset lodí, tak to vychází na půl milionu dolarů denně pro pašeráky. Lidé říkají, že to je mafie. Ale je to ještě lépe zorganizované,“ prohlašuje Malouf.


Reklama: