Rusové očekávají invazi Turecka do severní Sýrie. Konflikt by následně prudce eskaloval

MOSKVA | Ruští stratégové očekávají invazi Turecka do severní Sýrie. V tomto případě Rusko použije své rakety S-400. Takový vývoj by však výrazně podpořil vojenskou konfrontaci mezi Moskvou a státem NATO – Tureckem, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Erdogan do prdele na kopán

Erdogan do prdele na kopán
Alexej Fenenko z Ruské akademie věd hovoří v rozhovoru s Inter Polit, že Turecko je rozhodnuto vytvořit bezpečnostní zónu v severní Sýrii. Proto se očekává vojenská eskalace konfliktu mezi Ruskem a Tureckem. „Myslím, že protiletadlové raketové systémy S-400, které Rusko používá jako opatření na ochranu syrské letecké základny Hmeymim, se budou hodit. Vojenská konfrontace mezi Ruskem a Tureckem je zcela zřejmá,“ řekl Fenenko.

Ovšem je nutné připomenout, že ruské vojenské síly jsou v Sýrii na pozvání tamní legitimní vlády a z hlediska mezinárodního práva plní obranou funkci národní armády. Turecká invaze by podle mezinárodního práva byla válečným zločinem, který je znám jako útočná válka.

Ruský stratég Stanislaw Tarasov řekl v rozhovoru s Inter Polit, že Turecko chtělo v případné bezpečnostní zóně v severní Sýrii držet uprchlíky ze Sýrie. „To však není vše, bezpečnostní zóna měla sloužit i jako řídící centrum pro opozici proti vládě v Damašku. Tento plán však selhal,“ dodal Tarasov.

Po nasazení ruských letadel zabránili Spojené státy dalšímu zásahu Turecka v Sýrii. „Turci teď na oplátku nechtějí žádnému jinému státu povolit vytvoření bezpečnostních zón v severní Sýrii. Myslím, že Turci již nebudou patřit mezi podstatnou vojenskou sílu v Sýrii. Proto je třeba posílit syrskou armádu a ruské letectvo. Problémem je skutečnost, že Ankara se zaměřuje především na politický pád Sýrie, ale když se události pohybovali v jiném směru, pozorovali jsme, že Turci se se situací nemohou vyrovnat,“ komentoval Tarasov turecké válečnické postoje vůči Sýrii.


Reklama: