Český sport přijde o dvě stě milionů. Vina padá na vládu

UHERSKÉ HRADIŠTĚ | Skupina Synot odchází od příští sezóny z vrcholového českého sportu. Důvodem je nedávné schválení novely loterijního zákona. Ta nesystémově a skokově zdanila herní průmysl. S celkovou roční podporou dvě stě milionů korun od Synotu se tak bude muset rozloučit fotbalová Sparta Praha, ale i fotbalisté v Jablonci, basketbalisté v Nymburku a o příspěvek přijde i Česká unie sportu, informuje Synot v tiskové zprávě.

Ivo Valenta

Ivo Valenta

Synot musí oželet kvůli navýšení daní stovky milionů korun. S těmito penězi bylo počítáno výhradně na podporu sportu. Za poslední čtyři roky je to již podruhé, co český sport přichází kvůli likvidačním legislativním zásahům o peníze. Loterie a podobné hry se na podpoře sportu vždy podílely a v nejvyspělejších státech je tomu tak stále.

Stát negarantuje, že navíc vybrané daně dá do sportu, takže sport nemusí dostat nic

Senátor Ivo Valenta soudí, že česká vláda nenabízí odpovídající alternativu. Tím méně se snaží vytvořit kvalitní systém sportu.

„Stát tak nikomu v oblasti sportu negarantuje, že peníze, které nově získá státní pokladna, půjdou na sport. Spolupráce s nejvyšší ligou i jednotlivými kluby jsme si vždy velmi vážili. Přestože je naše skupina silná, není bohužel možné, aby její zahraniční společnosti dotovaly podnikání v České republice a doplácely tak na velmi krátkozraké a populistické kroky české vlády, která hází podnikatelům a živnostníkům klacky pod nohy. V rámci velmi omezených zdrojů, které nám zůstanou, proto budeme nadále realizovat pouze tradiční podporu sportu na Valašsku a Slovácku, které se věnujeme již více než 15 let,“ řekl PL senátor Ivo Valenta, který je rovněž šéfem společnosti WCV World Capital Ventures Cyprus Limited.


Ani v zahraničí nechápou, co to ten Babiš s loteriemi vyvádí

Nedávné skokové a nesystémové zvýšení daní pro herní průmysl, který prosadila česká vláda a zejména její ministr financí Andrej Babiš, vyvolává podiv i v zahraničí.

„Naše skupina působí přibližně ve dvaceti zemích světa, nicméně s takovým nesystémovým jednáním ze strany politické reprezentace jsem se nikde nesetkal. Jsem šokován takto neodborným a populistickým přístupem. Stát našim českým společnostem sebral takové množství peněz, že již sportovní aktivity v takové míře jako dosud jednoduše podporovat nemůžeme,“ řekl nám Neofytos Neofytou, ředitel společnosti SYNOT International Limited.

V zahraničí skupina Synot sport i nadále podporuje. Velkým sponzorem je kupříkladu na Slovensku či v Lotyšsku. Rozvoj podpory sportovních aktivit v zemích, kde Synot působí, se bude i nadále rozvíjet.


loading...

Komentáře:

Reklama:
Pivní bedekr