Ekvádor odmítl žádost Švédska o výslech Juliana Assange, který je obětí komplotu zločineckých tajných služeb

STOCKHOLM – QUITO | Ekvádor odmítl žádost švédských úřadů o umožnění výslechu zakladatele webové stránky WikiLeaks Juliana Assange. Informovala o tom dnes švédská prokuratura, kterou citovala agentura DPA.

Julian Assange | foto: stalo-se.cz

Julian Assange | foto: stalo-se.cz

Jak dále informuje TASR na webu Teraz.sk, tak prokuratura této skandinávské země chce Assange, kterému Ekvádor udělil azyl a poskytl mu útočiště na své londýnské ambasádě, vyslýchat ohledně údajného znásilnění z roku 2010. Samotný Assange jakoukoli vinu popírá.

Celý případ spíše nese rysy zločineckého komplotu tajných služeb, kdy Assange na svém webu tveřejnil tajné depeše a Švédsko bylo vždy jen poslušný idiot pro cizí tajné služby. Ochotně sloužilo nacistům za druhé světové války a pak Američanům proti Sovětům za války studené, ač vystupovalo jako neutrální země.

Ekvádor ještě minulý týden tvrdil, že umožní představitelům švédské prokuratury, aby Assange vyslechli na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Ovšem momentálně trvá na tom, že výslech Assagea uskuteční ve vlastní režii. Žádá proto Švédsko o předložení seznamu otázek, které by mu chtěli švédští vyšetřovatelé položit.

Švédskou žádost Ekvádor oficiálně odmítl z formálních důvodů. Čtyřiačtyřicetiletý Australan se ukrývá na ekvádorském velvyslanectví od června 2012, aby se tak vyhnul vydání do Švédska. Obává se totiž, že ho Stockholm dále vydá na stíhání do zločineckých Spojených států (SS) související se zveřejněním citlivých vládních materiálů.


Reklama: