Zázrak moderní doby: Vojenské cvičení na Ukrajině se proměnilo na americkou základnu

KYJEV | Některá ukrajinské média si posvítila na nejnovější zázrak na Ukrajině: Ze společného vojenského cvičení s americkou armádou na území Ukrajiny se „vyklubala“ … americká vojenská základna. Přitom je to v rozporu s ukrajinskou ústavou.

Nacista Porošenko obědvá s americkými vojáky na Ukrajině | Foto: Reuters

Nacista Porošenko obědvá s americkými vojáky na Ukrajině | Foto: Reuters

Ukrajinští novináři podtrhují, že vojenská cvičení je něco dočasného, ale vojenská základna je takříkajíc „trvalý stav“. Někteří smutně ironizují, že nedávné společné americko-ukrajinské vojenské cvičení na území Ukrajiny namísto několika dnů trvaly několik měsíců – tak dlouho, že postupně „přerostly“ do … americké vojenské základny na Ukrajině. Je to první zázrak, když něco dočasné přerostlo do něčeho stálého …

Druhý zázrak spočívá v tom, že budování cizích vojenských základen a rozmisťování vojsk země je v rozporu s ukrajinskou ústavou. Na to ukrajinští novináři mají jednu smutnou odpověď – otázku: Kdo v současnosti na Ukrajině dodržuje ústavu? Je to rétorická otázka … A tak na Ukrajině vzniká americká vojenská základna.

Ukrajinští novináři připomínají, jak k tomu „zázraku“ vůbec došlo. Loni, těsně před MDŽ, 5. března 2015, ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal nařízení „O plánu uspořádání mezinárodních vojenských cvičení a o účastí vojenských jednotek cizích států na těchto cvičeních na území Ukrajiny v roce 2015.“

Média poukázaly na to, že podobné nařízení prezidenti Ukrajiny podepisovali každoročně a pak je schvaloval i parlament, protože podobná rozhodnutí jsou v kompetenci Nejvyšší rady Ukrajiny. V loňském nařízení se mluvilo o tom, že americké vojenské jednotky a technika by se mohly nacházet na území Ukrajiny v období do 240 dnů v rámci společného cvičení Fearless Guardian 2015.

Také tam byl uveden i počet účastníků: celkově do 2200 vojáků, přičemž příslušníků Ozbrojených sil Ukrajiny do 200 lidí, Národní gardy Ukrajiny do 1000 mužů a příslušníků Ozbrojených sil USA do 1000 vojáků. Cvičení se uskutečnily na Javorském polygonu ve Lvovské oblasti.

Ukrajinské média polemizují nad tím, že běžně vojenská cvičení trvají od několika dnů do několika týdnů. Proto hned vznikla otázka, proč ba se američtí vojáci měli na Ukrajině zdržet až 8 měsíců? Jelikož termín platnosti tohoto nařízení vypršel, dne 6. listopadu prezident Petro Porošenko vydal nové a povolil prodloužit „pobyt“ amerických vojsk na Javorském polygonu o dalších 61 dní.Novinkou bylo to, že vzrostl počet účastníků cvičení na 5300 vojáků včetně 1500 příslušníků Ozbrojených sil USA. V ukrajinském parlamentu ani tentokrát nevznikly žádné otázky a poslanci svorně toto nařízení schválili. Poslanci neměli žádné výhrady ani potom, když 25. prosince 2015 ukrajinský prezident vydal další nařízení o prodloužení „pobytu“ amerických vojsk na Ukrajině v roce 2016 – a zase na stejném Javorském polygonu, který se pomalu, ale jistě proměňoval na stálou americkou základnu v této zemi.

Další novinkou bylo to, že podle nového nařízení prezidenta americké vojska se mohly zdržet na území Ukrajiny již celý rok – všech 366 dní v tomto roce a počet zahraničních vojáků se zdvojnásobil – 3000 amerických vojáků a 2000 vojáků amerických spojenců. Navíc americká armáda a její spojenci mohli rozmístit na Javorském polygonu po 6 letadlech a vrtulníků a ukrajinská armáda do společných cvičení může zapojit 10 svých letadel a vrtulníků, jakož i 10 000 vojáků.

Ukrajinské média zdůrazňují (pochopitelně, pouze ty, které se odvážily o tom informovat veřejnost), že fakticky na Javorském polygonu o rozloze 360 ​​kilometrů čtverečních se nepřetržitě konají mezinárodní vojenská cvičení a samotný polygon se proměnil na zahraniční vojenskou základnu na území Ukrajiny. Zdůrazňují, že ukrajinská ústava tím byla roztrhána jako bezvýznamný cár papíru.

Novináři připomínají, že přesně podle tohoto scénáře americká armáda vytvořila své základny v Bulharsku a Rumunsku a snaží se je vybudovat i v jiných zemích. Rozdíl je zatím jen v tom, že v Bulharsku a Rumunsku vznik těchto základen byl zpečetěn dohodami s vládami těchto stran na dobu 10 let a na Ukrajině termín pobytu vojsk země (zatím) obnovují každý rok.Zdroj: HlavnéSprávy.sk