Peníze EU pro Turecko jsou mrháním

PRAHA | Plánovaná finanční pomoc EU pro Turecko na řešení migrační krize je mrháním a česká vláda dělá chybu, pokud souhlasí, že se na ní bude podílet částkou 800 milionů korun. V rozhovoru pro včerejší vydání deníku Právo, z něhož citovala agentura APA, to řekl český prezident Miloš Zeman.

Miloš Zeman - Vladislavský sál 28. X. 2015 | foto: ceskatelevize.cz

Miloš Zeman – Vladislavský sál 28. X. 2015 | foto: ceskatelevize.cz

Podle TASRu svůj názor zdůvodnil tím, že Turecko nemá možnost na svém území fyzicky umístit 2,5 milionu migrantů, informuje server Teraz.ks. „Navíc není tak složité dostat se na gumovém člunu z Turecka na nějaký řecký ostrov,“ míní prezident republiky Miloš Zeman.

Evropská unie loni přislíbila Turecku finanční pomoc tři miliardy eur na boj proti nelegálnímu přistěhovalectví, ale příslušná dohoda stále nebyla dokončena, kdy politicky nekorektně lze jednání Turecka považovat za vydírání a finanční podporu EU lze lakonicky nazvat platbou výpalného.

Česká vláda by podle Zemana měla připravit opatření na ochranu českých hranic. Odmítnutí uprchlických kvót totiž nepostačuje.

„Nejlepší je nelegálních přistěhovalce vůbec nepustit do vnitrozemí, zastavit je na hranicích a poslat zpět. V tomto případě by to znamenalo poslat je zpět do Rakouska. Rakušané by nebyly nadšeni, ale bylo by to v souladu s platnými dohodami,“ řekl Zeman.


Reklama: