Chceme zvýhodnit rodiny s více dětmi. Rozkol ve vládní koalici ohrožuje naši budoucnost

PRAHA | Podle aktuálních informací se vládní strany neshodují na tom, zda finančně zvýhodnit výchovu dětí. Zatímco ČSSD a KDU-ČSL jsou pro, ministr financí Babiš (ANO) to odmítá s tím, že by údajně šlo o „znevýhodnění bezdětných“. Tím však předvádí hluboké nepochopení základních ekonomických souvislostí, informuje v tiskové zprávě strana Patrioti.

Aleš Hodina

Aleš Hodina

Současný důchodový systém totiž naopak velmi výrazným způsobem znevýhodňuje ty, kdo děti vychovali. „Nikdo jiný, než tyto děti, na důchody starší generace vydělávat nebude,“ říká odborník na tuto problematiku Aleš Hodina z Mezinárodního institutu pro rodinu a dítě, kdy dále dodává, že bezdětní se tedy takzvaně vezou s těmi, jejichž děti budou pracovat, aby zabezpečily důchody všech.

„Péče o dítě od narození do dospělosti stojí řádově jeden až dva miliony korun,“ dodává Hodina. „Ti, kdo do dětí tuto částku investují, pak v současném systému dostávají stejné důchody jako bezdětní. Ti přitom ušetřené peníze mohli využít jiným způsobem – třeba si více spořit na důchod.“

Finanční zvýhodnění těch, kdo vychovávají děti, tedy není žádným populismem, ale nezbytnou podmínkou pro to, aby naše země mohla stabilně fungovat i do budoucna. Podle Hodiny by mělo být snahou co nejvíce se přiblížit přirozenému důchodovému systému, který ve společnosti fungoval po tisíciletí před zavedením státních důchodů.

„Rodiče nejprve investovali svůj čas a peníze do výchovy svých dětí, aby se potom o ně ve stáří tyto děti postaraly. Současný důchodový systém je od tohoto přirozeného principu zcela odtržen. Negativním důsledkem toho je rozpad rodinných vazeb, které vždy byly z valné části i ekonomické, a pokles porodnosti hluboko pod hranici prosté reprodukce,“ upozorňuje Aleš Hodina.


Reklama: