Barnevernet využíval manipulací a lží k odebrání nemocného dítěte české matce

Případ Barnevernetem odebrané malé dcerky trpící vzácným onemocněním už stačil vejít v Česku dostatečně ve známost. Ostatně není divu, protože dítě má českou matku a záležitost se týká i České republiky.

Tomáš Zdechovský | foto: archiv autora

Tomáš Zdechovský | foto: archiv autora

Dobrou zprávou pro nás je, že soud nakonec rozhodl o navrácení dítěte. Tento případ měl tedy nakonec šťastné vyústění a rodiče měli obrovské štěstí, které nebývá zdaleka samozřejmostí. Celou věc řešil naštěstí rozumný soudce a rodiče měli na své straně důležité svědky z řad lékařů, zdravotníků a psychologů. Tento případ ale nic nemění na tom, že Barnevernet dokáže být jako chobotnice a dostat dítě z jejích chapadel pak vždy stojí takřka nadlidské úsilí.

Případu odebrání nemocného dítěte jsem se již věnoval v jednom ze svých nedávných příspěvků. V tomto článku bych ještě rád uvedl několik dalších skutečností spojených s touto kauzou, které jsou zatím velmi málo známé.

Na začátku bych rád zopakoval a ještě zdůraznil, že dceru norského otce a české matky se podařilo dostat zpět i velkou zásluhou lékařů. Zpočátku sice místní nemocnice v léčbě opakovaně chybovala, což bylo zdrojem konfliktů s rodiči. Důležité je však dodat, že příčinou problémů byly nedostatečné zkušenosti lokální nemocnice se vzácným onemocněním, jímž trpěla později odebraná a poté zpět navrácená dcera.

Od okamžiku stanovení správné diagnózy dítěte však byly vztahy mezi rodiči a lékaři z místní nemocnice naprosto bezproblémové. Zdravotnický personál pak stál během celého řízení jednoznačně na straně rodiny.

Nešťastná žádost o pomoc nastartovala mašinérii

Asi nikdo nepochybuje o tom, že péče o malé dítě trpící vzácným onemocněním je obtížná jak pro lékaře, tak pro samotné rodiče. Po jednom z převozů do Osla musela být holčičce provedena náročná operace. Malému dítěti byl odstraněn starý dialyzační katetr a zaveden katetr nový. V tuto chvíli už rodiče cítili, že se neobejdou bez cizí pomoci a obrátili se s prosbou na město Fredrikstad o poskytnutí koordinátora zajišťujícího tzv. odlehčovací služby pro rodiče vyčerpané každodenní péčí o vážně nemocné dítě.

Pomoci se však rodina nakonec nedočkala a nemocnice se ve své naivitě obrátila s žádostí o pomoc na Barnevernet, a to bez vědomí rodičů. Někteří lékaři měli zcela mylně za to, že právě úředníci Barnevernetu mají tyto služby na starosti.

A právě to byla největší chyba, kvůli níž se také rodiče i dítě dostali do problémů. Na tomto případě se krásně ukazuje, jak ošidné může být obracet se s žádostí o pomoc na Barnevernet, který nejenže často nepomáhá, ale jak už dlouho víme, tak naopak dokáže rodičům způsobit řadu nepříjemností.

Barnevernet jednal „V nejvyšším zájmu dítěte“

Barnevernet rozhodl o odebrání dítěte na základě udání od personálního vedoucího dětského oddělení v Oslu, který sám dítě nikdy neviděl. Rodina si totiž stěžovala na přístup zdravotní sestry před operací. V udání se mělo také objevit, že rodiče údajně odmítli léčbu, což se vůbec nezakládá na pravdě. Ošetřující lékaři a zdravotnický personál rodinu naopak podpořili a navíc dosvědčili, že rodina se o nemocné dítě stará dobře.

S Barnevernetem měli rodiče za celou dobu pouze dvě schůzky. Přestože sociální úřednice rodiče s dítětem nikdy neviděly, opovážily se v dokumentech tvrdit, že rodiče se svým dítětem nemají dostatečný kontakt! Důvod odebrání jim BV ústně nesdělil a oficiální vyrozumění o okamžitém odebrání dostali až 4 dny po odebrání. Dokument o trvalém odebrání pak rodiče obdrželi na Štědrý den.

Děvčátko mělo být 15. ledna přesunuto do jiné nemocnice. To vše jen proto, aby pěstounka nemusela do nemocnice dojíždět a také navzdory varování lékařů kvůli vážnému stavu dítěte a riziku, že se o něj začnou starat noví lékaři bez znalosti jeho potřeb. Realizaci tohoto šíleného a bezohledného nápadu, který naprosto ignoroval dopady na zdraví dítěte, se díky žádosti právníků a lékařů podařilo zabránit.

Po odebrání strávilo dítě téměř tři měsíce v nemocničním pokoji. Zatímco rodiče si malou brávali každý den domů a věnovali se jí, pěstounka za dítětem pouze docházela. O vánočních svátcích nechala pěstounka dítě v nemocnici samotné. Dcera během této doby prodělala několik infekcí a nastal regres v jejím vývoji. I takto bohužel může vypadat jednání „v nejvyšším zájmu dítěte“.


Následovala série lží Barnevernetu

Rodina měla naštěstí od začátku pečlivě zdokumentované zásadní rozpory ve výpovědích Barnevernetu a lékařů, kteří jsou s rodiči v kontaktu a o dítě se starají. Existovala totiž řada nepravdivých informací o rodičích, které se naštěstí podařilo vyvrátit. Lékaři prý měli držet dceru v nemocnici, protože se ji báli pustit s rodiči domů.

Samotný lékař však u soudu řekl, že takovou obavu z rodičů nikdy nevyjádřil. Barnevernet tak nejspíše protiprávně držel malé dítě v nemocnici celé 4 dny a rodičům zakázal jakýkoliv kontakt, než ho akutně s tímto odůvodněním odebral.

Dcerka měla dle Barnevernetu brečet, když viděla své rodiče. Skutečnost byla ale taková, že dítě se naopak z přítomnosti rodičů radovalo, což dosvědčil i zdravotnický personál. Údaje o reakcích dítěte byly vedeny i v tzv. deníku pacienta.

Dále prý rodiče odmítli pomoc Barnevernetu. I zde je pravdou naprostý opak, podle výpovědi rodičů, byl z tohoto tvrzení v šoku i advokát, protože se naopak snažil s Barnevernetem dohodnout a spolupracovat. Barnevernet se také obával, že matka plánuje dceru unést do Česka. Stejně tak, jako u Evy Michalákové, kterou od dětí izolovali.

Barnevernet usvědčen z manipulací a lží

A ještě jedna věc na konec. Barnevernet se ve své naprosté argumentační nouzi snažil rodiče očernit i obviněním, že otec dítěte se měl dopustit násilí na své exmanželce. Ano, mezi bývalými manželi sice došlo k neshodám, ale stalo se tak v souvislosti s dětmi, protože bývalá manželka odmítala poslechnout rozhodnutí soudu a posílat děti k otci. K žádnému násilí však mezi otcem nemocné dcery a jeho bývalou manželkou nedošlo. To bylo vyvráceno i u soudu.

Jak jsme se mohli přesvědčit, tak norská sociálka se neštítí ve svůj prospěch a za účelem ublížení rodičům užívat manipulace a zcela vědomých lží. Není tedy pravdou, že by Barnevernet pouze pomáhal. Je nad míru jasné, že toto je další případ, který jakékoliv bohulibé úmysly norské sociálky naprosto vyvrací…


loading...

Komentáře:

Vaše osobní údaje budou použity k vyřízení publikování Vašeho komentáře, ke zvýšení spokojenosti po celou dobu procházení tohoto webu,
a k dalším účelům popsaných na stránce ochraně osobních údajů.
Reklama:
Pivní bedekr