Právníci požádali o zrušení zatykače na Juliana Assange

STOCKHOLM – LONDÝN | Assangeovi právníci se rozhodli Právníci požádali o zrušení zatykače na Juliana Assange. Jejich postup je založen na důsledku tvrzení lidskoprávních expertů OSN, podle nichž jeho ukrývání se na velvyslanectví ze strany Švédska a Londýna svévolné zadržování, informují HlavnéSprávy.sk.

Julian Assange | foto: stalo-se.cz

Julian Assange | foto: stalo-se.cz

Právní zástupci zakladatele projektu WikiLeaks Juliana Assange požádali orgány ve Švédsku o zrušení zatykače vydaného na jeho osobu v souvislosti s údajnými sexuálními zločiny. Informoval o tom dnes okresní soud ve Stockholmu, jehož vyjádření přinesla agentura AP.

Mluvčí stockholmského okresního soudu Camilla Murrayová prohlásila, že soudci se žádostí o zrušení zatykače nebudou zabývat, protože nebyla podána správným způsobem. Žádost podali za Assange jeho dva švédští právní zástupci. Tím jen potvrdila, že zatykač vydaný švédskou justicí, by vydán protiprávně a účelově.

Švédsko i Británie odmítly závěry expertů OSN, podle nichž by měli Assangeovi umožnit volný pohyb a odškodnit ho za to, že nemohl odcestovat z Londýna poté, co mu Ekvádor poskytl azyl.