Gruzínský exprezident, zloděj a vrah jako prezident Ukrajiny?

KYJEV | Současný gubernátor Oděské oblasti Michail Saakašvili ještě před nedávnem skromně tvrdil, že nemá příliš vysoké ambice a nehodlá se stát prezidentem Ukrajiny. Nicméně svůj postoj, zdá se, změnil. Přiznal se, že jeho ambice na Ukrajině jsou „mnohem vyšší, než je funkce premiéra.“

Michail Saakašvili - Gruzínský zloděj a lhář

Michail Saakašvili – Gruzínský zloděj a lhář, který organizoval i vraždy. Tak jej vidí tamní prokuratura

Toto také „skromné“ prohlášení učinil v rozhovoru pro gruzínskou televizní stanici Rustavi 2. Jakmile se poopravil a vysvětlil, že se snaží o to, aby mohl stanovit nová pravidla hry a přivedl do politické elity novou generaci. Dodává, že zaktivizoval svou činnost a více se začal setkávat s obyvateli různých ukrajinských regionů. „V průběhu 22 dnů budu mít setkání v 22 městech Ukrajiny,“ upřesnil Saakašvili.

Ukrajinské média poznamenávají, že ratingy gubernátora Oděské oblasti se rychle šplhají nahoru. Jeho strana se již dostala na druhé místo v žebříčku popularity a před sebou má už jen Sebeobranu – stranu Lvovského primátora Andreje Sadového. V nejnovějším průzkumu uznávané společnosti na Ukrajině Institutu Goršenina Sebeobrana v současnosti má 13,4% hlasů potenciálních voličů, Strana Michaila Saakašviliho 12,2%, Baťkivščina / Vlast / Julie Tymošenk 12,1%, Opoziční blok 11,3%, Radikální strana Olega Ljaška 10,3%, Blok Petra Porošenka 8,5%, strana Svoboda 7,3%, strana Ukrop 6,1%, strana Občanská pozice 5,6% a pod. Je zajímavé, že strana Národní fronta premiéra Arsenije Jaceňuk má pouze 2,8% a zjevně její nehrozí, že se znovu dostane do parlamentu.

Ukrajinské média uvádějí paradoxní situaci: V nejbližším období kvůli konfliktu s premiérem Arsenij Jaceňukem a jeho vládou gubernátor Oděské oblasti může ztratit svou funkci, ale může se dostat fo parlamentu. A nejen to. Bývalý gruzínský prezident už vyrazil na předvolební turné po regionech a z jeho štábu přicházejí rozporné zprávy, většina z nichž však jednoznačně ukazuje na to, že opravdu oděskému gubernátorovi je funkce ukrajinského premiéra jaksi malá a už není proti tomu, aby se stal ukrajinským prezidentem. Časy se mění.Oficiální termín předčasných parlamentních voleb ještě není znám. Naopak prezident Petro Porošenko ve svých vystoupeních zdůrazňuje, že je třeba zachovat stabilitu v zemi a to znamená, že s parlamentními volbami netřeba spěchat. Někteří analytici zdůrazňují, že natahuje čas právě proto, že se obává útoku Michaila Saakašviliho na jeho prezidentské křeslo. Analytici říkají, že situace po neúspěšném odvolávání premiéra Jaceňuka se pořádně zamotala.

Koalici nejprve opustila Baťkivščina Julie Tymošenko a pak i Sebeobrana Andreje Sadového. Analytici zdůrazňují, že koalice fakticky skončila. Přiznal to i předseda Bloku Petra Porošenka poslanec Jurij Lucenko. Oponenti tvrdí, že Porošenko naschvál natahuje čas, aby zachránil alespoň nějakou většinu v parlamentu a vydržel do podzimu.

Podporují ho v tom i evropští a zaoceánští kamarádi. Například pouze před pár dny americký viceprezident Joe Biden zase navštívil Kyjev a měl delší besedu s Petrem Porošenkem. Vyzval, aby se současné vedení Ukrajiny sjednotilo a obnovilo důvěru veřejnosti ke koalici a připravovaným reformám, aby ukrajinský lid přece uvěřil, že současné vedení hodlá bojovat s korupcí, prosazovat spravedlnost a zákon, zlepšovat hospodářskou a sociální situaci v zemi. Biden vyzval Porošenka, aby současné vedení země také splňovalo všechny požadavky Mezinárodního měnového fondu.

Joe Biden zdůraznil, že pokud se Porošenkovi nepodaří zachránit koalici a dojde k předčasným parlamentním volbám, Ukrajina se nedočká nových finančních injekcí od Mezinárodního měnového fondu a její přátelé a sponzoři značně zredukují svou pomoc.Zdroj: HlavnéSprávy.sk