Bašár Asad: Pokud vzbouřenci složí zbraně, dostanou amnestii

DAMAŠEK | Syrský prezident Bašár Asad má zájem na tom, aby příměří, platící v jeho zemi od soboty, vedlo k úspěchu při řešení tamního občanského konfliktu. Informuje TASR na webu Teraz.sk s odkazem na DPA.

Bašár Al-Asad | foto: stalo-se.cz

Bašár Al-Asad | foto: stalo-se.cz

„Vláda v Damašku udělá to, co jí náleží, aby to celé fungovalo,“ řekl v rozhovoru pro německou televizní stanici Südwestrundfunk (SWR), jehož předem zveřejněné části převzala agentura DPA.

Asad se v tomto interview vyjádřil, že vzbouřencům nabízí amnestii a návrat do normálního civilního života pod podmínkou, že složí zbraně. Nynější situaci syrského obyvatelstva zhodnotil jako humanitární katastrofu, popírá však, že by vládní vojsko zcela bránilo zásobování oblastí ovládaných protivníky.

Prezident v této souvislosti upozornil, že syrská armáda a města, které má pod kontrolou, jsou terči bombardování a jiných útoků z povstaleckých oblastí. „Jak bychom mohli tyto oblasti odříznout od přísunu potravin, pokud neumíme zabránit ani dodávkám zbraní?“ reagoval syrský prezident na hloupá obvinění.