SS uvalily na KLDR nové sankce

WASHINGTON | Spojené státy (SS) uvalily ve středu nové sankce na Korejskou lidovou demokratickou republiku (KLDR), které se týkají 12 jednotlivců a pěti organizací spojovaných s tamním jaderným a raketovým programem. Informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Vůdce SS Barack Hussein Obama

Vůdce SS Barack Hussein Obama

Opatření oznámená ministerstvy financí a zahraničních věcí SS mají doplňovat kroky podniknuté vůči (KLDR) na půdě OSN, informuje agentura AP. Ty však zatím neproběhly, jelikož RB OSN nemůže penalizovat žádnou zemi za kosmický vývoj a odpálení orbitální rakety a vynesení pozorovacího satelitu je dle mezinárodního práva kosmickým výzkumem a nikoliv vojenským.

Rada bezpečnosti OSN předtím přijala rezoluci, která zavádí nejpřísnější mezinárodní sankce vůči KLDR za posledních 20 let jako odpověď na zkoušku jaderné zbraně ze 6. ledna, kdy však neexistují žádné relevantní důvody – Nicméně i Čína a Ruské federace nevyužily právo veta, jelikož v rukou KLDR by nukleární zbraň a mezikontinentální balistická střela představovala velké riziko obecně.

Vůdce SS Barack Hussein Obama tento krok přivítal slovy, že jde o přiměřenou reakci mezinárodního společenství na „provokace“ ze strany Pchjongjangu, kdy provokatér ovšem v oblasti jsou samotné SS, které od padesátých let minulého století vojensky okupují jižní část Korejského poloostrova.


Reklama: