AfD jako milé překvapení včerejších německých zemských voleb. Zasedne ve třech spolkových sněmech, kde se konaly volby

STUTTGART – MAINZ – MAGDEBURG | Včerejší volby ve třech německých spolkových zemích potvrdily sice výchozí prognózy různých demografických agentur, ale ne úplně. Předpokládané ztráty klasických stran a nástup nové opoziční strany AfD se staly realitou, ale co se týče výsledků voleb, tak se konalo doslova zemětřesení.

Ilustrační smímek

Ilustrační smímek

Jak dále informuje redaktor slovenského konzervativního deníku HlavnéSprávy.sk Vilibald Kičin, tak přestože se nejednalo o volby do spolkového parlamentu, ale jen o zemské volby byla hlavním tématem voleb jednoznačně všudypřítomná téma imigrantské krize.

„Výsledky voleb v těchto třech zemích byly očekávané s vysokým napětím, nakolik bylo stylizované jako hlasování o Merkelové a její budoucnosti,“ píše slovenský redaktor a dodává, že kdyby to tedy tak mělo být, tak by musela odstoupit celá německá vláda, jelikož obě vládní koaliční strany utrpěly porážku a zejména SPD musí mít hlavu ve smutku.

Citujme zmíněný web ve výsledcích a komentářích těchto výsledků- Takto se volilo v jednotlivých zemích:

Bádensko-Würtembersko

Dosavadní zemský ministerský předseda ze strany Zelených Winfried Kretschmann nejen že svou pozici obhájil, ale získal ještě 7% hlasů navíc. Jeho strana se s 30,3% dokonce stala nejsilnější politickou stranou v zemi, což je historický moment v rámci celého Německa. Za velkým úspěchem Zelených stoji jejich mimořádně populární předseda Kretschmann, který se zbavil pro Zelené typického radikalismu a orientuje se více na realitu a dané možnosti.

Spolkové koaliční strany utrpěly tvrdé ztráty. Merkelové strana CDU ztratila 12% voličů a spadla na celkových 27%. Stranu vicekancléře Gabriela SPD opustilo 10,4% volicích čímž skončila až na čtvrtém místě s celkovým počtem pouze 12,7% hlasů.

Nováček ve volbách, strana AfD, která nastoupila ve všech třech zemích poprvé, získala z voleje 15,1% a tím se zařadila na třetí místo v hierarchii stran, ještě před SPD.Porýní-Falc

V této spolkové zemi také zvítězila dosavadní ministerská předsedkyně Marie-Louise (zvaná Malu) Dreyer z SPD, když získala 36,2% hlasů což je o 2% více než v předešlých volbách.

Ještě několik týdnů zpět, vedla předvolební žebříček její konkurentka místopředsedkyně z CDU Julia Klöckner, která byla popisována jako velká naděje strany, ale nakonec skončila jen jako druhá s 31,8% a ztrátou dvou procent ve srovnání s posledními volbami.Zelení padli na 5,3%. Do zemského parlamentu se s 6,2% opět probojovala i FDP, co se Die Linke nepodařilo.

Jak již i v Bádensku-Würtembersku bodovala strana AFD, která se se z nuly vyšplhala na 12,6%.

Sasku-Anhaltsko

Nová opoziční strana AFD slavila v Sasku-Anhaltsu obrovský úspěch, když přímo raketově vystřelila na 24,2% a stala se tím druhou nejsilnější stranou v zemi po CDU, která si vybojovala 29,7% hlasů.

SPD se zdecimovala z 21,5 na 10,6%, což je tedy řádný debakl. Ztráty si připisují i ​​Zelení a Die Linke.