Breivik žaluje Norsko kvůli porušování lidských práv; Soud započne dnes

OSLO | Proces, ve kterém norský masový vrah Anders Behring Breivik žaluje tamní ministerstvo spravedlnosti za porušování jeho lidských práv, se začne v dnes dopoledne, informuje TASR na webu Teraz.sk.

Breivik byl také v péči norské sociálky a jak to dopadlo víme

Breivik byl také v péči norské sociálky a jak to dopadlo víme

Soudní jednání bude z bezpečnostních důvodů probíhat ve vězeňském zařízení Skien jižně od Osla. Breivik si v procesu vysoudit lepší životní podmínky ve vězení. Proces bude částečně neveřejný, kdy výpovědi svědků, kterými budou lékaři a pracovnicí vězeňské stráže, nebudou probíhat veřejně.

Odsouzený tvrdí, že je ve vězení téměř úplně izolován, což podle jeho názoru představuje porušení lidských práv. Úřad norského generálního prokurátora zaslal však již před časem příslušnému soudu v Oslo dopis. Podle prokurátora nic nenasvědčuje tomu, že by Breivik v důsledku podmínek ve vězení trpěl fyzickými nebo mentálními problémy.

Breivik si za mřížemi odpykává trest 21 let vězení, který je v Norsku maximálně možný, za vraždu 77 mladých sociálních demokratů na ostrově Utöya. Masakr podporovatelů multikulti spáchal v červenci 2011.