Obama se už okrajově zmínil, že Spojené státy brzy zradí Kurdy a nechají je Turkům na pospas

WASHINGTON | Syrští Kurdové by měli být připraveni na brzkou zradu ze strany Spojených států (SS), píše dopisovatel lsitu The Nation, bývalý spolupracovník Ministerstva zahraničních věcí SS Jamen Carden, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Barack Hussein al-Obama pod vlivem drog

Barack Hussein al-Obama pod vlivem drog

„Oni jsou nejefektivnější silou v boji s Islámským státem (IS). Jejich spojenci v SS a na Západě se jejich ale pravděpodobně brzy vzdají,“ píše Carden. Říká, že náležitý signál byl až příliš očividný, než aby bylo možné ho ignorovat.

Stane se to, podle jeho slov, v ten moment, kdy strany konfliktu uzavřou nějakou dohodu v rámci mírových jednání v Ženevě. Carden definuje dva příznaky, které ukazují na to, že Washington je připraven zříci se podpory Kurdů. Tedy spáchat zradu.

První příznakem je demonstrace loajality SS ve vztahu k Turecku, které považuje syrské Kurdy za teroristy. Carden se odvolává na řadu nedávných kladných prohlášení amerického vůdce vůči Ankaře. V polovině února vůdce SS Barack Obama řekl: „Nemá cenu, aby Kurdové v Sýrii využívali vzniklou situaci k tomu, aby dobývali nová teritoria.“ Tehdy ohavný vůdce SS také hovořil o podpoře Turecka jako spojence NATO. Carden zdůrazňuje, že téměř současně s tím informoval turecký premiér Ahmet Davutoglu o plánech Ankary pokračovat v bombardování Kurdů na severu Sýrie.

Druhý příznak, o kterém dopisovatel The Nation říká, se týká toho, že Lidové obranné jednotky – ozbrojené jednotky syrských Kurdů – pomáhaly Rusku v Sýrii. Carden píše, že Kurdové v očích SS „nehřešili“ jen spoluprací s Ruskem, ale i válečnými zločiny. Bývalý velvyslanec SS v Sýrii Robert Ford v lednu při vystoupení před Komisí parlamentních představitelů ozbrojených sil řekl: „Kurdské jednotky se dopouštějí válečných zločinů, když se snaží uspokojit své teritoriální ambice.“ Což je jen propaganda, aby mohla být zrada dokonána, jelikož právě Kurdové jsou obětí tureckých válečných zločinů.