Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci k návštěvě polského prezidenta

Vážený pane prezidente, dámy a pánové, jsem velmi rád, že jsem se na Pražském hradě mohl setkat s prezidentem Polské republiky, abychom si připomenuli skvělé vztahy, které mezi oběma našimi zeměmi existují.

Andrzej Duda a Miloš Zeman na Pražském hradě | foto: tasr (teraz.sk)

Andrzej Duda a Miloš Zeman na Pražském hradě | foto: tasr (teraz.sk)

Tyto vztahy dokládá mimo jiné i úspěšná ekonomická spolupráce. Polsko, jak známo, je po Německu a Slovensku třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky. Dokládá to i existence již šesti euroregionů na česko-polských hranicích.

Diskutovali jsme o dalším zintenzivnění této spolupráce například v oblasti dopravních propojení, včetně kanálu Dunaj-Odra. Diskutovali jsme o energetických propojeních včetně STORK II pro zvýšení energetické bezpečnosti. A samozřejmě jsme se dotkli i otázek zahraniční politiky.Vyjádřil jsem názor, že polská vláda vznikla ze svobodných voleb, má plné právo uskutečňovat opatření, které jí dává mandát z těchto voleb, a že by neměla být vystavena moralizující kritice Evropské unie, jež by se naopak měla konečně soustředit na svůj základní úkol, a to je ochrana vnějších hranic Evropské unie.

Chtěl bych věřit, že naše spolupráce bude pokračovat i v budoucnosti bez jakýchkoli problémů. V létě se setkáme ve Varšavě na summitu NATO a tam se budeme zabývat nejenom bezpečností Visegrádské skupiny, ale i řady dalších států. Proto vítám námět pana prezidenta Dudy, aby Visegrádská čtyřka usilovala o širší spolupráci i se sousedními zeměmi Visegrádu a aby se tak vytvořila jakási osa spojující sever a jih Evropy. Osa, která by pak mohla hrát v Evropské unii ještě významnější roli, než dnes hraje Visegrádská skupina.

Děkuji vám za vaši pozornost.


Pražský hrad, 15. března 2016


Reklama: