Nacisté z Kyjeva mají z Minských dohod jen legraci. Plánují další krvavou válku na Donbase

KYJEV | Podle ukrajinských novinářů zvažuje ukrajinský nacistický vůdce Porošenko tři scénáře kyjevské politiky vůči Donbasu. Tzv. „plán B“ počítá s radikálními kroky navzdory předpokládané kritice ze strany Evropské unie, píše server freeglobe.cz s odkazem na ukrajinský unian.info.

Ukrajinští nacisté

Ukrajinští nacisté

Jak informoval ukrajinský zpravodajský server Liga.Novosti, „plán A“ počítá s naplnění minských dohod výměnou za rozšíření sankcí vůči Rusku.

Na „plán B“ by pak mělo dojít v situaci, kdyby EU zmírnila nebo přímo zrušila sankce proti Rusku. Spočívá v tom, že by byli ozbrojení odpůrci kyjevské vlády zbaveni ukrajinského občanství a proběhlo by referendum ve věci budoucnosti částí doněcké a luhanské oblasti ovládaných separatisty.

„Plánem C“ je pak válka, která má vést k dobytí celého Donbasu.

„Plán B“ počítá s tím, že případný nesouhlas Kyjeva s volbami v Donbasu nebo zvláštním statusem oblastí vyvolá zápornou reakci v EU. V takovém případě se Ukrajina spokojí s oslabeným postavením ve vztahu k EU, ale soustředí se na podporu ze strany Spojených států.Jeden z klíčových ukrajinských vyjednávačů měl o budoucnosti minských dohod prohlásit: „Buďto to bude tak, jak to chceme my, nebo je nečeká žádná budoucnost.“

Zdroj z ukrajinského ministerstva zahraničí portálu Liga.net potvrdil, že probíhají práce nad zákonem, jímž by bylo separatistům odebráno ukrajinské občanství. Ministerstvo očekává, že tento krok vyvolá nesouhlas v EU, ale kyjevská vláda je prý na to připravena.