Návštěva prezidenta Číny v Česku upevní vztahy s Evropou, informovalo čínské ministerstvo zahraničních věcí

PRAHA – PEKING | Návštěva prezidenta Čínské lidové republiky (ČLR) Si Ťin-pchinga v České republice pomůže Pekingu upevnit spolupráci a vztahy se zeměmi centrální a východní Evropy, řekl ve čtvrtek náměstek Ministerstva zahraničí Číny Liu Haixing, informuje světová zpravodajská agentura Sputnik.

Si Ťin-pching a Miloš Zeman v Pekingu | cz.sputniknews.com

Si Ťin-pching a Miloš Zeman v Pekingu | cz.sputniknews.com

V předvečer čínský zahraničně-politický úřad informoval, že prezident ČLR uskuteční státní návštěvu v Česku na základě pozvání prezidenta Miloše Zemana od 28. do 30. března. Poté se čínský prezident na základě pozvání vůdce SS Baraka Husseina Obamy zúčastní čtvrtého summitu o jaderné bezpečnosti, který bude probíhat od 31. března do 4. dubna ve Washingtonu.

Podle Liu Haixinga se v roce 2016 bude slavit 67 let ode dne ustanovení diplomatických vztahů mezi Čínou a Českou republikou, pro Si Ťin-pchinga se cesta stane první oficiální návštěvou v Česku od té doby, co se stal prezidentem ČLR, informuje agentura Sputnik.

Během návštěvy se prezident Číny setká s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. „Čína věří, že tato návštěva nepomůže pouze růstu vztahů mezi ČLR a Českou republikou, ale také do značné míry stimuluje strategii rozvoje centrální Evropy a spolupráci mezi Čínou a zeměmi centrální a východní Evropy, aby přidala pomocný impuls vztahům mezi zeměmi,“ cituje agentura Sputnik slova Liu Haixinga.