Lidská práva podle EU v Číně znamenala tuto nedozírnou katastrofu pro Evropany. Tak se vyvěste tibetskou vlajku, hlupáci

PRAHA | Čínská lidová republika je cizí nepochopitelná kultura. Rostoucí ekonomika, který je už druhým rokem nejsilnější na světě, překonala tu americkou. U moci komunistická strana, ano tak se jmenuje, ale budují tam něco jako státní kapitalismus, tedy kapitalismus, který není omezován regulacemi, ale nadstaven intervencí.

RNDr. Jiří Tomáš Payne | foto: mujweb.cz

RNDr. Jiří Tomáš Payne | foto: mujweb.cz

V České republice nyní havlidní prasátka rozjeli antičínskou kampaň. Oni neznají Čínu, jen vědí, že to je proti prezidentovi Zemanovi a proto si v tom rochní. Ovšem měli by si uvědomit jedno, když vyvěšují tibetské vlajky a provolávají, že Čína by měla přijmou model evropských lidských práv. Co by to znamenalo?

Člen Strany svobodných občanů Jiří Tomáš Payne, určitě nemůže být podezírán ke komunistickým sympatiím, řekl na adresu lidských práv toto: „Před lety jsem vedl parlamentní delegaci do Číny. Samozřejmě jsme se připravili na diskusi o lidských právech. Použil jsem myšlenku Jana Patočky z naší Charty 77: nebudeme poučovat, ale budeme se ptát, jak dodržují své vlastní zákony a Ústavu,“ cituje jeho facebookový profil server euRABIA.cz.

A tak se tedy ptal. A bývalý poradce prezidenta Václava Klause v dobách jeho výkonu funkce, dostal od čínské protistrany tuto odpověď: „Rozumíme, že s námi chcete mluvit o lidských právech. My nad tím také přemýšlíme. Uvažujeme, že bychom začali u práva opustit svou vlastní zemi. Když rozdáme cestovní pasy všem našim občanům, očekáváme, že by se asi tak sto milionů našich občanů přestěhovalo do Evropy. Jste na to připraveni?“