FSB oznámila, že zadržela ukrajinského špiona připraveného americkou CIA

MOSKVA | Ruské tajné služby odhalily pracovníka odboru kontrarozvědky ústředního aparátu ukrajinské bezpečnostní služby (SBU), podplukovníka Jurije Ivančenka, který se chtěl stát „nastrčeným“ informátorem rezortu, informovala ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) ve čtvrtek. Informuje světová zpravodajská agentura Sputnik.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Muž přijel do Ruska pod záminkou návštěvy příbuzných i přes to, že vstup na ruské území mají pracovníci ukrajinských tajných služeb zakázán.

Podle informace ruské FSB, získala ještě před jeho příjezdem do Ruska informaci, že ho připravovala ukrajinská SBU a americká CIA k „účasti v operaci, v jejímž průběhu měl sám nabídnout FSB své služby“.

„Pracovník SBU se měl vynasnažit, aby o něj projevila zájem ruská FSB díky jeho možnostem získávat tajné informace, měl přesvědčit FSB o tom, že by s ním měla udržovat spojení v Kyjevě prostřednictvím tajných skrýší. V určité etapě mely SBU a CIA v plánu přistihnout pracovníka FSB při tom, když mu Ivančenko předával informaci“, praví se ve zprávě FSB. Jelikož ale byl cizinec odhalen ještě před tím, než mohl nějakým způsobem poškodit bezpečnost Ruska, bude vypovězen na Ukrajinu a vstup do Ruska bude mít zakázán.


Reklama: