Zahraniční obchod mimo EU je cestou k růstu

Tak máme za sebou velkolepou návštěvu čínského prezidenta. Jsem ráda, že k této události došlo. Předpojatost polistopadových vlád mě velmi rozčilovala.

Kateřina Konečná | foto: konecna.cz

Kateřina Konečná | foto: konecna.cz

Myslím, že bylo napsáno téměř vše příznivci i odpůrci návštěvy. Ale přeci jen bych ráda upozornila na aspekt, který nebyl příliš probírán (anebo jen negativně odpůrci návštěvy čínského prezidenta). Jedná se o podíl Číny na českém zahraničním obchodu. Odpůrci poukazují na to, že to je pouhých 6,7 procent, zatímco EU se podílí 75 procenty, a tak proč se o Čínu tolik staráme? Odpověď je jednoduchá, již dlouho se poukazuje na to, že Česká republika je nezdravě závislá na vývozu do zemí Evropské unie.

Jakýkoli ekonomický výkyv v zemích EU má tak obrovský vliv na růst HDP, na české firmy a na zaměstnanost. Tyto výkyvy jsou pro české firmy problémem při plánování budoucího rozvoje. Proto Česká republika potřebuje zvýšit svůj vývoz do jedné z největších ekonomik světa, která má jinou dynamiku ekonomického růstu než země Evropské unie. Existuje i druhý důvod, proč Česká republika potřebuje zvýšit podíl exportu do Číny.

Tímto důvodem je další problém, který české firmy mají. Příliš často jsou pouhými subdodavateli velkých západních firem, které potom prodávají výsledný produkt na světových trzích, jako je například Čína. České firmy by si zasloužily prodávat na světových trzích přímo bez prostředníků a utržit tak i lepší marži na své produkty než jako subdodavatelé.

Věřím, že pokud české firmy budou celosvětově úspěšné, bude i pro zaměstnance snazší vymoci si lepší mzdy. Čína je dobrý trh pro větší rozlet českých firem a česká zahraniční ekonomická politika by se měla dále rozvíjet. Dříve byla popelkou v zajetí ideologie vměšování se do vnitřních záležitostí cizích států a to je potřeba měnit.


Reklama: